Budowa i działanie wyświetlaczy LCD

Wyświetlacze ciekłokrystaliczne (wyświetlacze LCD) to powszechnie stosowana technologia w urządzeniach elektronicznych. Jeszcze nie tak dawno były one prawdziwą rewolucją na rynku, jednak dziś wykorzystywane są masowo i zostają stopniowo wypierane przez nowsze technologie, co jednak nie oznacza, że znikną całkowicie, a ich montaż przestanie być opłacalny.
Z jakich elementów zbudowany jest wyświetlacz LCD?
Wyświetlacz ciekłokrystaliczny ma dość długą historię i choć został wynaleziony przypadkiem, to całkowicie zdominował rynek elektroniki użytkowej, a przyczyniła się do tego m.in. nieskomplikowana budowa wyświetlacza LCD. Obecnie spotkamy ten typ wyświetlaczy niemal wszędzie, od sprzętu AGD i RTV począwszy, a na elektronice użytkowej np. zegarkach skończywszy. Wyświetlacze LCD, z którymi mamy najczęściej do czynienia, zbudowane są z ciekłych kryształów, które umieszczone zostały pomiędzy odpowiednio odseparowanymi od matrycy szklanymi płytkami. Ciekłe kryształy dzięki odpowiedniemu ustawieniu mogą zmieniać swoje właściwości optyczne. Aby wyświetlacz mógł prawidłowo działać, konieczne jest zastosowanie właściwego układu elektrod, który zależy od ilości i kształtu pikseli oraz zastosowanych elementów graficznych. Standardowy wyświetlacz LCD zbudowany jest kolejno z:
- źródła światła,
- filtra polaryzacyjnego,
- szklanej płytki,
- przezroczystej elektrody,
- elementów oddzielającego szklane podłoże od warstwy ciekłych kryształów,
- kolejnej przezroczystej elektrody,
- kolejnej szklanej płytki i elementów oddzielających szklane podłoże od ciekłych kryształów,
- warstwy wyrównującej,
- filtrów kolorów,
- kolejnej szklanej płytki,
- kolejnego filtra polaryzacyjnego.
- Wyświetlacz LCD ze względu na swoją budowę do prawidłowego działania wykorzystuje zjawisko polaryzacji. Na rynku dostępnych jest wiele wyświetlaczy LCD, które różnią się pomiędzy sobą np. zastosowaną technologią i rodzajem podświetlenia. Stosowane w często użytkowanej przez nas elektronice ekrany ciekłokrystaliczne mogą ulegać uszkodzeniom, dlatego warto wiedzieć, że możliwa jest ich szybka i stosunkowo tania wymiana. Wystarczy jedynie dokupić odpowiedni ekran LCD, aby uniknąć konieczności ponoszenia dużych wydatków, które związane są z wymianą uszkodzonego urządzenia – wyjaśnia ekspert z firmy Lispol.
Jak działa wyświetlacz LCD?
Wyświetlacz LCD wykorzystuje zjawisko polaryzacji, które pozwala na wyświetlanie na jego powierzchni obrazu. Cały proces działania ekranu LCD polega na tym, że światło przechodzi przez zastosowane w wyświetlaczu, ustawione prostopadle i przylegające do szklanych płytek polaryzatory, a następnie pada na warstwę kryształów, która w zależności od ustawienia pikseli może zmieniać polaryzację światła lub całkowicie blokować jego przepływ. Zanim zobaczymy na ekranie wyświetlany obraz, światło musi przejść przez zastosowane do budowy wyświetlacza filtry barwne, dzięki którym zyskuje on kolory.