Charakterystyka i rodzaje gazów technicznych

Gazy techniczne to bardzo szeroka kategoria, która obejmuje różnego typu skroplone gazy stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Na przykład są to gazy przeznaczone do produkcji napojów gazowanych, w procesie spawalnictwa oraz jako paliwo stosowane w kuchenkach gazowych. Zobaczmy, jakie są rodzaje i charakterystyka najpopularniejszych gazów technicznych.
Czym jest gaz techniczny?
Mianem gazów technicznych określa się zamknięte w butlach skroplone wersje gazów, które dostępne są powszechnie w sprzedaży i stosowane podczas wielu procesów produkcyjnych.
Rodzaje gazów technicznych
Spośród najczęściej stosowanych i najpopularniejszych gazów technicznych wyróżnić możemy:
- Hel - Jest to rodzaj bardzo drogiego ze względów ilościowych gazu technicznego, który cechuje przede wszystkim lekkość, bezbarwność, brak smaku i bezwonność. Hel kojarzyć może nam się również z dziecięcymi zabawami, ponieważ jego wdychanie daje nam przez pewien moment, bardzo charakterystyczny cienki głos. Gaz ten stosowany jest przede wszystkim jako jeden z elementów potrzebnych do wypełniania butli dla nurków, a także jako paliwo do balonów. Hel dzięki swoim właściwościom wrzenia w niskich temperaturach stosuje się również w celu chłodzenia nadprzewodników oraz jako gaz osłonowy w spawaniu metodami TIG i MIG.
- Propan - Tego rodzaju cięższy od powietrza gaz jest bezbarwny, bezwonny i nie rozpuszcza się w wodzie. Pozyskuje się go zazwyczaj podczas przetwarzania gazu ziemnego, a znajduje on zastosowanie między innymi jako paliwo samochodowe (LPG) oraz paliwo przeznaczone zarówno do turystycznych jak i domowych kuchenek gazowych.
- Dwutlenek węgla - Jest to chyba najbardziej nam znany rodzaj gazu technicznego, który wykorzystywany jest głównie do produkcji napojów gazowanych. Z biologii wiemy, że wytwarzamy go my sami poprzez oddychanie, zaś rośliny potrzebują go do przeprowadzania fotosyntezy. Dwutlenek węgla należy do gazów bezbarwnych i bezwonnych, a przy tym dość dobrze rozpuszcza się w wodzie. Oprócz wcześniej wymienionych zastosowań, dwutlenek węgla używa się również podczas spawania metodą MIG, jako środek gaśniczy oraz do uzdatniania wody pitnej.
- Argon - Cięższy od powietrza, bezbarwny i bezwonny, obojętny gaz techniczny, który stosowany jest przede wszystkim w procesach spawalniczych metodami TIG i MIG oraz do produkcji żarówek. Argon używa się również w przemyśle informatycznym jako zabezpieczenie dysków twardych przed ich szybkim zużyciem.
- ·Azot - Jest to również jeden z gazów, które stosuje się jako osłonę przy procesach spawalniczych, głównie metodą TIG. Azot w postaci ciekłej również używany jest od niedawna w branży komputerowej jako środek chłodzący podzespoły.
- Acetylen - Tego typu gaz techniczny, który powstaje poprzez reakcje węgliku wapnia z wodą. Posiada bardzo charakterystyczny, słabo wyczuwalny zapach oraz możliwość dojścia do wybuchu w momencie, gdy zmiesza się on z powietrzem atmosferycznym. Acetylen stosuje się powszechnie w produkcji różnych tworzyw sztucznych, a także jako paliwo do lamp acetylenowych oraz w branży chemicznej.
- Tlen - Jest to kolejny już gaz techniczny, który znany jest nam nie od dziś, bo przecież w końcu to on umożliwia nam swobodne oddychanie. Tlen jest oczywiście gazem bezwonnym i bezbarwnym, a stosuje się go w branży chemicznej do utleniania amoniaku, siarki czy chloru. Tlen również używany jest w przemyśle spawalniczym.
Skąd wziąć gaz techniczny?
Wszelkiego rodzaju wyżej wymienione gazy techniczne otrzymać możemy w punkcie firmy Tel-Gaz, która już od ponad 20 lat oferuje wysokiej jakości gazy techniczne w odpowiednio oznakowanych i sprawdzonych pod względem technicznym butlach.