Choroby oczu psów. Co warto wiedzieć?

Oczy są u psów i kotów jednym z najbardziej wrażliwych narządów. Dlatego powinniśmy dbać o wzrok naszych pupili. Choć węch i słuch stanowią również zmysły psa, brak wzroku lub uszkodzenie oka / oczu może znacząco obniżyć komfort życia naszego kudłatego przyjaciela. Jakie są najczęstsze choroby oczu ? Jakie objawy wskazują na to, że pies cierpi z powodu dolegliwości związanych z oczami?
Objawy chorób oczu u psów i kotów
Pośród nieprawidłowych objawów występujących ze strony wzroku wymienić należy:
- nadmierne łzawienie,
- szklisty wygląd oczu,
- przezroczysta, biała, żółta lub zielona wydzielina,
- zaczerwienienie oczu,
- zaczerwienione, obrzęknięte powieki,
- mrużenie powiek,
- odbarwienie lub matowienie sierści wokół oczu,
- światłowstręt,
- problemy z widzeniem, objawiające się np. wchodzeniem na przeszkody w domu,
- ból oczu, ich świąd, objawiające się próbami pocierania oczu łapami lub ocieraniem się o meble czy dywan.
Takie objawy mogą być charakterystyczne zarówno dla ostrych, jak i przewlekłych schorzeń. Ostre stany to takie, które przytrafiają się nagle, np. wskutek urazu, wrzodu rogówki czy wypadnięcia gałki ocznej. Przewlekłe schorzenia oczu są związane ze stanami zapalnymi bakteryjnymi i wirusowymi, alergią czy zaćmą.
Jeżeli zauważymy jeden lub kilka z wyżej wymienionych objawów u naszego zwierzęcia, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii. W przychodni weterynaryjnej Ekovet we Wrocławiu zwierzę przejdzie kompleksowe badania wzroku w celu ustalenia przyczyny dolegliwości. Specjaliści zaordynują mu właściwe leczenie, aby jak najszybciej wrócił do pełni zdrowia. W celu zapewnienia jak największego poczucia komfortu w trakcie diagnostyki okulistycznej czworonóg ma podawane specjalne krople, które znieczulają powierzchnię rogówki. Przychodnia Ekovet to najlepsze miejsce dla naszego pupila!
Zapalenie spojówek jest jedną z najczęstszych chorób oczu u czworonogów
Przypadłością, z którą bardzo często borykają się nasi czworonożni przyjaciele, jest zapalenie spojówek. To stan zapalny błony śluzowej, który objawia się gęstą wydzieliną, świądem, zaczerwieniem oczu i bolesną, utrudniającą widzenie opuchlizną powiek. Zapalenie spojówek może mieć różne przyczyny. Mogą to być wady anatomiczne, które będą wymagać operacji chirurgicznej (np. dwa rzędy rzęs), urazy mechaniczne, obecność ciała obcego w oku, alergie, wirusy oraz bakterie. Pamiętajmy, aby leczenie było skuteczne, zawsze należy trzymać się wytycznych ustalonych przez okulistę dla zwierząt. W przeciwnym razie dolegliwość może powrócić.
Pozostałe schorzenia oczu u psów
Pozostałe choroby oczu u psów, które często dopadają nasze czworonogi to:
- Urazy mechaniczne oka, które mogą nawet wymagać leczenia chirurgicznego. Wiążą się najczęściej z dużym bólem i krwawieniem z narządu wzroku lub okolic.
- Wypadnięcie gałki ocznej z powodu urazu lub nowotworu. Jest to niezwykle bolesna dolegliwość, a brak szybkiej pomocy może doprowadzić do utraty wzroku i konieczności usunięcia gałki ocznej.
- Wrzód rogówki, który powoduje przerwanie ciągłości rogówki oka. Wrzód może dotyczyć wyłącznie nabłonka rogówki, ale może też dojść do głębszych warstw i być przyczyną perforacji gałki ocznej.
- Entropium, czyli wwinięcia krawędzi powieki do środka. Włosy i rzęsy drażnią rogówkę i mogą prowadzić do zapalenia lub uszkodzenia rogówki.
- Ektropium, czyli zawinięcie krawędzi powieki na zewnątrz i odsłonięcie spojówki.
- Cherry eye, czyli wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki. Gruczoł jest odpowiedzialny za produkcję łez, a tym samym właściwe nawilżenie oka. Cherry eye wymaga interwencji chirurgicznej.
- Jaskra, związana ze wzrostem ciśnienia w gałce ocznej. Nieleczona prowadzi do nieodwracalnych zmian w narządzie wzroku i wiąże się z ogromnym bólem, jaki odczuwa zwierzę. Leczenie polega na podawaniu kropli obniżających ciśnienie gałki ocznej oraz kropli nawilżających oko. Czasami konieczna jest interwencja chirurgiczna.
- Zaćma, polegająca na nieprzezierności, prowadząca do utraty wzroku. Zaćma nie jest tylko chorobą starszych psów. To schorzenie może dotyczyć również młodszych czworonogów, które cierpią na choroby metaboliczne, w tym cukrzycę. Zaćma może być też związana z niedoborami żywieniowymi, urazami narządu wzroku. Czasami jest dziedziczona.
Niektóre rasy mają wzmożoną skłonność do chorób oczu z powodu krótkiego przewodu nosowego oraz płytkich oczodołów. Te rasy to m.in. cocker spaniel, maltańczyk, shih tzu, buldog oraz mops.