Co kryje się pod skrótem WLZ?

Instalacja elektryczna składa się z wielu elementów. Jednymi z podstawowych i najważniejszych są złącza, przyłącza oraz WLZ, które znajduje się pomiędzy przyłączem a rozdzielnicą główną w budynku. WLZ jest obecne w każdym domu jednorodzinnym, bloku, czy kamienicy. Co dokładnie kryje się pod tym skrótem? Kiedy konieczna jest wymiana tej części instalacji elektrycznej?
Co to jest WLZ?
WLZ – pod tym niepozornym skrótem kryje się jedna z najważniejszych części każdej instalacji elektrycznej. Wewnętrzna linia zasilająca jest łącznikiem między infrastrukturą energetyczną dostawcy prądu a zasilanym obiektem. Może się to odbywać bezpośrednio lub pośrednio dzięki przyłączeniu do pośrednicy głównej. Parametry linii kablowej nie są zawsze jednakowe. Zależą m.in. od odległości przyłącza od rozdzielnicy, sposobu prowadzenia linii, czy mocy przesyłowej. W wielorodzinnych budynkach (maksymalnie pięciopiętrowych) wewnętrzna linia zasilająca zazwyczaj jest jedna, natomiast w bardzo wysokich blokach, o dużej liczbie mieszkań, często konieczne jest zastosowanie większej ilości wewnętrznych linii.
Montaż wewnętrznej linii zasilającej
Ekspert z firmy Usługi elektryczne Krystian Zając tłumaczy:
„WLZ prowadzi się tak samo, jak zasilanie trójfazowe w układzie uziemionym TN-S albo TN-C-S. Sporadycznie wykorzystuje się także układ TT”.
Bardzo ważne jest to, aby zamontować je zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, aby nie zagrażały mieszkańcom. Istotne jest także to, aby dostęp do przewodów był łatwy, aby w razie awarii lub wymiany, można było bez problemów się do nich dostać. Najlepszym miejscem na montaż WLZ jest piwnica lub klatka schodowa, chociaż czasami stosuje się także specjalne szyby wentylacyjne. Jeśli linia jest zainstalowana na ścianie budynku, konieczne jest jej szczelne osłonięcie rurą, która musi być dostosowana do przekroju instalacji. Osłona ma na celu ochronę przed promieniowaniem słonecznym.
Kiedy powinno się wymienić WLZ?
Nie ma jasno określonych przepisów, mówiących o tym co ile powinno się wymieniać instalację elektryczną. Jednak z biegiem lat standardy zużycia energii elektrycznej zmieniają się i potrzebna jest modernizacja wewnętrznej linii zasilającej. Najczęściej taka sytuacja zdarza się w starych kamienicach lub blokach. Jeśli od ponad 20 lat takie prace nie zostały wykonane, warto jak najszybciej rozważyć zamówienie tej usługi.
Przestarzała instalacja wykonana jest z przewodów aluminiowych, które szybko się nagrzewają. Aktualnie stosuje się przewody miedziane, które są znacznie bardziej wydajne. Wymiana WLZ podobnie, jak montaż, może być przeprowadzana jedynie przez uprawnionych specjalistów. Pod żadnym pozorem nie powinno się serwisować przewodów samodzielnie, ponieważ jest to niebezpieczne i bardzo łatwo może dojść do wypadku. Oprócz przestarzałej instalacji wskazaniem do wymiany WLZ są częste przeciążenia i awarie w gospodarstwie domowym.