Co należy wiedzieć o legalizacji wagi? - Zakład Naprawy Wag Sylber

Waga elektroniczna to jeden z niezbędnych sprzętów do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wykorzystuje się je nie tylko w sklepach, gdzie towar sprzedawany jest luzem, ale także w magazynach i wielu zakładach produkcyjnych. Zanim jednak wykorzystamy wagę w codziennej pracy naszego przedsiębiorstwa, musi zostać ona zalegalizowana. Na przykład w punkcie prowadzonym przez Zakład Naprawy Wag Sylber. Co to dokładnie znaczy?
Legalizacja wagi – co to takiego?
Legalizacją wag zajmuje się Urząd Miar. Jest to swoistego rodzaju potwierdzenie, że zakupiony sprzęt waży towar z dokładnością, jaka widnieje na podanej tabliczce znamionowej. Błędy pomiaru wagi muszą mieścić się w ściśle określonych normach. Margines błędu dla wagi sklepowej wynosi tylko 5 gramów, a dla wag magazynowych od 20 do 50 gramów. Każde odchylenie od tej normy może skutkować zdelegalizowaniem wagi oraz niedopuszczeniem jej do użytku handlowego.
Kiedy trzeba zgłosić wagę do legalizacji?
Waga - tak jak każdy sprzęt - ulega eksploatacji, co ma wpływ na dokładność dokonywanych przez nią pomiarów. Aby móc korzystać ze sprzętu, w odpowiednich przedziałach czasowych, należy dokonywać ponownej legalizacji wagi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami – pierwsza legalizacja wagi, nazywana oceną zgodności, jest przeprowadzana przez producenta jeszcze przed wprowadzeniem urządzenia do sprzedaży. Jest ważna przez 23 miesiące. Druga i następne legalizacje, muszą odbywać się w ciągu 25 miesięcy od poprzedniej.
Kto może dokonać legalizacji wagi?
Aby zalegalizować wagę nie trzeba odbywać wizyty w Głównym Urzędzie Miar. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy takiej jak Zakład Naprawy Wag Sylber, która zajmuje się serwisem i legalizacją urządzeń pomiarowych. Dzięki pomocy fachowców czynność ta zostanie wykonana sprawnie i dokładnie. Koszt legalizacji wagi zależy nie tylko od cennika firmy. Duży wpływ na ostateczną cenę ma typ i klasa dokładności używanej przez nas wagi. W przypadku typów przemysłowych, wydatek na legalizację z pewnością będzie większy.
Co grozi za brak legalizacji wagi?
Jak już wspomnieliśmy - legalizacja wagi jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, który korzysta z takiego urządzenia pomiarowego w swojej firmie. W przypadku jej braku, na właściciela może zostać nałożony mandat w wysokości od 50 do 500 zł. Wysokość grzywny zależy przede wszystkim od tego, ile czasu upłynęło od ostatniej legalizacji oraz od rodzaju urządzenia pomiarowego. Ponadto przedsiębiorca, który już raz został ukarany, poddawany jest kolejnej kontroli, w celu sprawdzenia czy stosuje się do obowiązujących przepisów.
Serwis i sprzedaż wag
Legalizacja urządzeń to ważny punkt w ofercie Zakładu Naprawy Wag Sylber znajdującego się w Łodzi. Poza nią, firma Igora Bernasia zajmuje się serwisem wag. Jak mówi jej pracownik:
Serwisujemy wszystkie rodzaje wag, bez względu na producenta. Przeprowadzamy naprawy, kalibracje i przeglądy okresowe. Zapewniamy fachowe doradztwo. Dodatkowo, naprawiamy krajalnice, metkownice i numeratory.
Warto wiedzieć, że firma Sylber także sprzedaje wagi. W jej asortymencie znajdują się urządzenia laboratoryjne, sklepowe, przemysłowe, samochodowe.