Artykuł sponsorowany

Co należy wymieniać regularnie w swoim samochodzie?

Co należy wymieniać regularnie w swoim samochodzie?

Uszkodzona głowica samochodowa może doprowadzić do poważnych uszkodzeń silnika – jego zatarcia i przegrzania. Konieczność wymiany jednostki napędowej na nową to ogromne obciążenie finansowe dla właściciela pojazdu, dlatego dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie regeneracji. Usługi w tym zakresie obejmują nierzadko spawanie, które sprawdza się też przy naprawie naczep. Czy jest to jednak bezpieczna i trwała metoda?

Jakie elementy głowic samochodowych można spawać?

Pojawienie się charakterystycznej mazi w kremowym kolorze pod korkiem wlewu oleju oznacza uszkodzenie głowicy silnika. W takiej sytuacji należy przeprowadzić jej demontaż w celu regeneracji. Specjalista zajmujący się tego typu naprawami dokonuje wstępnej oceny stanu podzespołu. Przy gniazdach zaworowych nierzadko pojawiają się pęknięcia. Takie uszkodzenia powierzchni można z powodzeniem poddać spawaniu. Po precyzyjnym wykonaniu łączenia wykonuje się frezowanie, co pozwala odzyskać pierwotny kształt gniazd.

Spawanie może też dotyczyć samych zaworów. Nierzadko wskutek nadmiernego zużycia uszczelki pod głowicą dochodzi do ich zniszczenia. Metodę usuwania pęknięć za pomocą spawów stosuje się zarówno przy powierzchniach żeliwnych, jak i aluminiowych. W sposób odpowiedni taką regenerację wykonuje zakład mechaniki pojazdowej, którego właścicielem jest Benedykt Szczygieł. Taka naprawa jest skuteczna i pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, dlatego warto ją rozważyć przy uszkodzeniu głowicy samochodowej. Co jednak w przypadku pęknięcia stelaża naczep i przyczep?

Czy naczepa poddana spawaniu jest wytrzymała?

Za pomocą ciągników siodłowych realizuje się większość transportów drogą lądową. Zestawy, w których skład wchodzi także naczepa, mogą mieć najczęściej dopuszczalną masę całkowitą wynoszącą aż 40 ton. Wykorzystuje się je z powodzeniem do przewozu ciężkich ładunków, które mogą doprowadzić do uszkodzenia aluminiowej ramy. Metalowy stelaż wymaga w takiej sytuacji naprawy – dobrym rozwiązaniem jest spawanie pękniętych elementów. Jest to także sposób na regenerację naczep zniszczonych np. w wyniku kolizji z innym pojazdem lub stałą przeszkodą.

Łączenia muszą być jednak wykonane z ogromną precyzją. Poprawnie przeprowadzone spawanie naczepy pozwala na przywrócenie jej pierwotnych parametrów pod kątem wytrzymałości na różne obciążenia w trakcie jazdy. Jest to stosunkowo tania naprawa, dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem wśród firm transportowych. Należy jednak pamiętać, że spawy powinny być dokładne i wykonane odpowiednią metodą. Do podłóg, ścian i kompletnych stelaży aluminiowych dobrze sprawdzi się spawanie TIG.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz