Co to jest deawionizacja?

Ludzie na ogół cenią ptaki, zwłaszcza za ich pożyteczność dla środowiska poprzez zwalczanie różnego rodzaju szkodników. Wiele osób podziwia także urodę tych zwierząt. Mimo to stała obecność gołębi, wróbli czy szpaków w miastach, czy też w pobliżu wiejskich gospodarstw jest męcząca i często w praktyce prowadzi do pojawiania się rozmaitych szkód. W takiej sytuacji najczęściej sięga się po metodę, zwaną deawionizacją. Dowiedz się więcej na jej temat!
Na czym polega deawionizacja?
Pod pojęciem deawionizacji zazwyczaj rozumie się ogół różnorodnych zabiegów zmierzających do skutecznego odstraszenia ptaków z okolic ludzkich siedzib. Do wypłaszania tych zwierząt z reguły wykorzystuje się różne odstraszacze. Mogą to być repelenty albo środki chemiczne, rozpylane w okolicy, gdzie obecność ptaków uznaje się za wysoce niepożądaną. W ostatnich latach deawionizacja coraz częściej jest jednak przeprowadzana przy użyciu środków fizycznych. Zalicza się do nich przede wszystkim druty obrotowe oraz specjalne kolce służące do zniechęcania ptaków do zakładania gniazd w określonych lokalizacjach. Montuje się je głównie na dachach domów oraz na zewnętrznych parapetach. Gołębie, szpaki oraz wróble skutecznie wypłasza się także przy użyciu odstraszaczy ultradźwiękowych wyposażonych w czujniki ruchu. Po pojawieniu się zwierzęcia w okolicy automatycznie włącza się specjalny alarm, emitujący niesłyszalne dla człowieka dźwięki o zmiennej częstotliwości. Jedną z popularniejszych metod deawionizacji jest też stosowanie odstraszaczy wizualnych w postaci np. rozmaitych makiet czy taśm ostrzegawczych.
Dlaczego warto przeprowadzać deawionizację?
Żyjące na wolności miejskie ptaki zazwyczaj gromadzą się w bardzo liczne stada. Wydalane przez nie odchody osadzają się na karoseriach samochodowych, dachach i elewacjach budynków, a także innych elementach infrastruktury miejskiej, obniżając ich walory estetyczne. Ponadto obecność tych zwierząt w miastach w dłuższej perspektywie czasowej prowadzi do zniszczenia okolicznej roślinności. Trzeba też mieć na uwadze, że ptaki są nosicielami różnych bakterii i wirusów, z których część jest niebezpieczna dla człowieka. Patogeny te mogą roznosić się drogą powietrzną albo pokarmową. Za ich rozprzestrzenianie odpowiadają też owady krwiopijne, głównie komary. Odstraszacze montowane przez specjalistów z takiej firmy, jak IPEST, skutecznie chronią zatem nie tylko miejską przestrzeń przed ptasimi odchodami. Dzięki tym urządzeniom zmniejsza się także ryzyko zapadnięcia na choroby odzwierzęce.