Artykuł sponsorowany

Co to jest obwód drukowany?

Co to jest obwód drukowany?

Obwód drukowany, czyli inaczej płytka drukowana to płytka wykonana z materiału izolacyjnego, na której znajdują się połączenia elektryczne oraz punkty lutownicze, przeznaczona do montażu podzespołów elektronicznych. Projektuje się ją przy użyciu komputera i masowo wykorzystuje w urządzeniach elektronicznych i podczas realizacji połączeń elektrycznych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Dzięki obwodom drukowanym możliwa stała się automatyzacja montażu wielu urządzeń, ich miniaturyzacja i zwiększenie niezawodności. To niewielkich rozmiarów urządzenie pełni olbrzymią rolę w elektronice, dlatego warto mu się przyjrzeć bliżej.

Budowa

Podłoże omawianego obwodu może być zbudowane z płyty laminowanej bądź folii poliestrowej, poliamidowej lub teflonowej, z wbudowanym rdzeniem metalowym, zwiększającym wytrzymałość, stabilność, odporność mechaniczną i termiczną płytki. Kolejnym elementem budowy jest układ połączeń, czyli zespół ścieżek przewodzących, pól lutowniczych oraz styków, wykonany z miedzi. Niezbędne będą także wywiercone specjalne otwory.

Rodzaj obwodów

Wyróżnia się kilka rodzajów obwodów drukowanych. Ze względu na rodzaj podłoża wyszczególnia się giętkie, z folii oraz sztywne, z płyt. Z kolei biorąc pod uwagę sposób rozmieszczenia warstw przewodzących, wskazuje się na obwody jednostronne, dwustronne lub wielowarstwowe, składające się z ułożonych naprzemiennie warstw przewodzących i elektroizolacyjnych, trwale ze sobą połączonych.    

Projektowanie

Czasy, kiedy obwody drukowane projektowało się ręcznie, minęły bezpowrotnie. Obecnie płytki projektowane są przy użyciu komputera oraz specjalistycznego oprogramowania, między innymi przez renomowany zakład elektroniczny Bornico, zajmujący się także projektowaniem układów elektronicznych, systemów wbudowanych, montażem elementów elektronicznych oraz badaniem urządzeń elektronicznych. Współczesne programy umożliwiają automatyczne rozmieszczenie elementów elektronicznych, prowadzenie połączeń na płytce, analizę kompatybilności elektromagnetycznej i symulację rozkładu temperatury. Dzięki komputerowym systemom, przygotujemy dane do sterowania urządzeniami montującymi elementy na płytce oraz testującymi gotowe, już zmontowane obwody. Kolejnym krokiem będzie wytworzenie szablonów dla mozaiki przewodzącej, maski przeciwlutowej i opisów informacyjnych na podstawie projektu, zapisanego w pamięci komputera. Jest on przenoszony przy użyciu naświetlarki laserowej na błonę fotograficzną. W ten sposób otrzymuje się kopię, będącą matrycą roboczą lub służącą do jej wytworzenia.             

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz