Co to jest tolerancja?

Co to jest tolerancja?

16 listopada świętujemy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Jest to ważne i potrzebne święto, które daje przestrzeń do refleksji. Jest także okazją do podjęcia działań mających na celu zwalczanie nietolerancji. Przeczytaj, czym dokładnie jest tolerancja oraz poznaj dokumenty, które przyczyniły się do rozwoju tolerancji.

Strony www Strony www

Co to znaczy tolerancja?

Tolerancja to przede wszystkim wyrozumiałość dla odmienności. Człowiek tolerancyjny to taki, który szanuje wierzenia, poglądy, upodobania oraz obyczaje i postępowanie innych – nawet jeżeli różnią się one od jego własnych. Tolerancja w dużej mierze łączy się z szacunkiem dla innych osób oraz z otwartością na świat i jego wszystkie przejawy, kultury oraz mniejszości.

Przymus jako środek służący do wpływania na postawy innych ludzi jest sprzeczny z tolerancją. Wyjątek stanowią sytuacje, które zagrażają bezpieczeństwu. Nie można mówić o tolerancji względem takich zjawisk jak przestępczość czy grubiaństwo. Ludzie, którzy padli ofiarą nietolerancji często mają problemy z samooceną i lękiem. Dlatego warto wybrać się do psychologa, który pomoże zmierzyć się z traumą.

We współczesnym świecie pojęcie tolerancji łączy się także z pluralizmem. Pluralizm to różnorodność społeczna i polityczna – cecha każdego społeczeństwa. Bowiem różnice pomiędzy lokalnymi społecznościami, warstwami społecznymi czy interesami różnych grup zawsze będą istnieć. Ograniczanie różnorodności jest niebezpieczne.

Prawa człowieka i mniejszości

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka została uchwalona 10 grudnia 1948 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Rezolucja ta wywarła znaczny wpływ na rozwój międzynarodowej ochrony praw człowieka. Określa ona prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego, do swobodnego poruszania się i wyboru miejsca zamieszkania, do nauki, pracy, wolności wyznania oraz słowa i stowarzyszania się. Był to wielki krok ku rozwojowi tolerancji.

Deklaracja Zasad Tolerancji

Podczas konferencji generalnej UNESCO w 1995 roku powstała Deklaracja Zasad Tolerancji. W Deklaracji zdefiniowane zostało pojęcie tolerancji. Według jej zapisów tolerancja łączy się z:

  • poszanowaniem cudzych praw i własności;
  • uznaniem oraz zaakceptowaniem różnic indywidualnych;
  • umiejętnością komunikowania się, słuchania i rozumienia innych;
  • docenianiem rozmaitości kultur;
  • ciekawością na cudze myśli i filozofie oraz nieodrzucaniem nieznanego.

Dokument ten podkreśla konieczność walki z rasizmem oraz nietolerancją. Jest także świadectwem na to, że różnorodność ma duże znaczenie i jest czymś pozytywnym i rozwijającym.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Brak tolerancji może dotyczyć zarówno innego koloru skóry, choroby jak i odmiennej orientacji seksualnej, przekonań religijnych czy wyglądu. Z jej przejawami można spotkać się na ulicy, w szkole oraz w domu. Przeczytaj o tolerancji w Polsce.

16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Jest to okazja do refleksji nad naszymi postawami. Szczególnie ważna jest edukacja – warto uczyć młodzież tolerancji, uświadamiać różnorodność kulturową, rasową oraz etniczną. Wyrozumiałość to ważna cecha. Kształtowanie postaw, które sprzyjają rozwojowi społeczeństwa, to zadanie, które powinny przed sobą stawiać szkoła oraz media.

Obchody tego dnia mają na celu zbadanie przyczyn nietolerancji, wypracowanie praktycznych wskazówek, które umożliwią znalezienie rozwiązania problemu nietolerancji. Nietolerancja nadal jest poważnym problemem – rozwój komunikacji oraz technologii wpływa pozytywnie na wiedzę dotyczącą innych kultur, sprzyja zwiększeniu integracji. Istnieje niestety także druga strona medalu – powstają nowe formy rasizmu i nietolerancji, które trzeba zwalczać. 

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz