Artykuł sponsorowany

Czy da się rozpoznać autyzm u dziecka? - Objawy autyzmu u dzieci ze Specjalistycznym Gabinetem Lekarskim Barbara Achtelik-Frolik

Czy da się rozpoznać autyzm u dziecka? - Objawy autyzmu u dzieci ze Specjalistycznym Gabinetem Lekarskim Barbara Achtelik-Frolik

Autyzm to zaburzenie rozwoju mózgu, które wpływa na sposób, w jaki dziecko komunikuje się z innymi, wyraża swoje uczucia oraz postrzega świat. W Polsce coraz więcej dzieci otrzymuje diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD). Wczesne rozpoznanie autyzmu może znacznie poprawić jakość życia dziecka i jego rodziny. O tym jak rozpoznać objawy informuje specjalista z Gabinetu Lekarskiego Barbary Achtelik-Frolik.

Rozwój społeczny i emocjonalny

Jednym z kluczowych aspektów autyzmu są trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych. Dzieci z ASD mogą unikać kontaktu wzrokowego, nie reagować na swoje imię czy też mieć problem z odczytywaniem emocji innych osób. Ponadto mogą wykazywać ograniczone zainteresowanie rówieśnikami oraz brak umiejętności współpracy czy dzielenia się zabawkami. Warto zwrócić uwagę na to, czy dziecko wykazuje nadmierne przywiązanie do rutynowych czynności i trudności z radzeniem sobie ze zmianami.

Komunikacja werbalna i niewerbalna

Autyzm wpływa również na rozwój komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Dzieci z ASD mogą mieć opóźnienia w mówieniu, używać nietypowych fraz czy powtarzać słowa innych osób (echolalia). W niektórych przypadkach dzieci mogą nie rozwijać umiejętności mówienia wcale. Problemy z komunikacją niewerbalną obejmują trudności z używaniem gestów, mimiki oraz utrzymaniem kontaktu wzrokowego. Dzieci z autyzmem mogą również mieć problem z rozumieniem żartów, sarkazmu czy metafor.

Zachowania stereotypowe

Dzieci z autyzmem często wykazują się zachowaniami stereotypowymi, takimi jak machanie rękoma, kołysanie się czy kręcenie przedmiotami. Mogą również mieć obsesje na punkcie szczegółów, takich jak układanie zabawek według koloru czy wielkości. Warto obserwować, czy dziecko przejawia nadmierne zainteresowanie jednym tematem lub zajęciem oraz, czy ma trudności z przerwaniem tego zajęcia.

Nadwrażliwość sensoryczna

Wiele dzieci z autyzmem ma nadwrażliwość na bodźce sensoryczne, co oznacza, że mogą być przewrażliwione na dźwięki, zapachy, smaki czy dotyk. Przykłady obejmują niechęć do noszenia niektórych ubrań, unikanie głośnych dźwięków czy wybredność żywieniowa. Nadwrażliwość sensoryczna może prowadzić do lęków, frustracji oraz trudności w radzeniu sobie z codziennymi sytuacjami.

Rola neurologa dziecięcego

Neurolog dziecięcy to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń neurologicznych u dzieci, w tym autyzmu.

Wczesne rozpoznanie i interwencja są kluczowe dla poprawy funkcjonowania dziecka oraz wsparcia rodziny. Neurolog dziecięcy może pomóc w opracowaniu indywidualnego planu terapeutycznego oraz skierować do odpowiednich specjalistów, takich jak psycholog, logopeda czy terapeuta zajęciowy.

- informuje specjalista z Gabinetu Lekarskiego Barbary Achtelik-Frolik.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć autyzm, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który może skierować Was do neurologa dziecięcego.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz