Artykuł sponsorowany

Czy do budowy sieci światłowodowej potrzebne jest pozwolenie?

Czy do budowy sieci światłowodowej potrzebne jest pozwolenie?

Technologia światłowodowa jest najnowocześniejszą metodą przesyłania danych cyfrowych. Przewody wykonane z włókna szklanego umożliwiają przesyłanie danych za pomocą fali świetnej z prędkością dochodzącą nawet do kilku terabitów na sekundę bez najmniejszych zakłóceń. Dlatego właśnie rozwój sieci światłowodowych nabrał tak dużego tempa. Warto więc dowiedzieć się, czy do budowy tego typu sieci potrzebne jest pozwolenie?

Czym jest sieć światłowodowa i jakie ma zalety?

Sieci światłowodowe stały się standardem w nowoczesnych instalacjach teletechnicznych. Umożliwiają dostęp do technologii cyfrowych, przede wszystkim do szybkiego Internetu oraz transmisji strumieniowych telewizji i radia. Dzięki wyjątkowym własnościom włókien światłowodowych doskonale nadają się do budowy szerokopasmowych systemów telekomunikacyjnych. Jak można dowiedzieć się od wykonawcy sieci teletechnicznych RBS Media z Mielca, sieci światłowodowe zdecydowanie przewyższają instalacje miedziane, szczególnie pod względem skuteczności przesyłu danych przy dużych odległościach, jak i w szybkości transmisji informacji, która w strukturach światłowodowych jest zdecydowanie najszybsza.

Pozwolenie na budowę sieci światłowodowej a prawo

Interpretacja obowiązujących przepisów pozwala traktować budowę sieci światłowodowej,  jako inwestycję niewymagającą konieczności dokonywania pozwolenia na budowę. Nie można jednak wykluczyć, że niektóre prace i dodatkowe czynności zależne będą od uzyskania odrębnych pozwoleń. Czytając artykuł 29 ust. 1 pkt 20 ustawy Prawa budowlanego, możemy się dowiedzieć, że pozwolenia na budowę nie wymaga budowa takich przyłączy, jak przyłącza elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne i telekomunikacyjne. Jeśli więc projektowany światłowód stanowić będzie jedynie przyłącze telekomunikacyjne, jego wykonanie nie będzie wiązało się z koniecznością uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę ani też dokonania zgłoszenia. Budowa przyłącza światłowodowego wymaga jedynie sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej dostępnej w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym.

Zupełnie inaczej przedstawia się ta kwestia podczas budowy większej instalacji światłowodowej niż przyłącze. Wówczas, zgodnie ze wspomnianym wcześniej  prawem otrzymanie pozwolenia na budowę będzie obligatoryjne. W przypadku niejasności warto zwrócić się o pomoc do zaufanej firmy zajmującej się projektowaniem sieci światłowodowych. Z pewnością pomogą wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące rozwiązań prawnych przy budowie sieci teletechnicznych.

Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz