Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzują się sprężarki łopatkowe?

Czym charakteryzują się sprężarki łopatkowe?

Sprężarki są popularne z tego względu, że sprężone powietrze jest czystym, łatwym i bezpiecznym do wykorzystania medium przenoszącym energię. Sprężarki łopatkowe są niezwykle wydajnymi urządzeniami pneumatycznymi, a wykorzystujące je narzędzia są znacznie lżejsze od standardowych narzędzi elektrycznych lub zasilanych na baterie urządzeń akumulatorowych.  

Sprężarki łopatkowe to kompresory, które są chwalone przede wszystkim za długą, bezawaryjną pracę, bez konieczności częstego i kosztownego serwisu. Według obiegowej opinii to urządzenia praktycznie nie do zdarcia, mogące działać bez jednej usterki nawet wiele lat.

Najważniejszymi zaletami sprężarek łopatkowych są:

  • trwała, odporna na uszkodzenia konstrukcja,
  • wysoka skuteczność,
  • bezawaryjna praca – przekładająca się na niskie koszty serwisowe,
  • oraz wydajność energetyczna zmniejszająca koszty ich eksploatacji.

Budowa sprężarki

Konstrukcja sprężarki bazuje na wirniku umieszczonym mimośrodowo w cylindrze, który w trakcie obrotu wysuwa łopatki, tworząc z nich zamknięte komory sprężania. Układ olejowy w sprężarce łopatkowej ma charakter zamknięty, a dzięki smarowaniu olejem od wewnątrz komór sprężania, chroni elementy sprężarki przed zużyciem. To układ bezstratny z chłodnicą i filtrem, w którym olej zmienia się co 2000 do 4000 godzin.

Łopatki sprężarki produkuje się z wytrzymałego stopu metali, a ich zużycie wynosi zaledwie kilka milimetrów na 50 000 godzin pracy!

Zalety technologii łopatkowej

Jak dodaje specjalista z firmy TSSP: Warto zaznaczyć, że technologia łopatkowa pozwala na duże możliwości wykorzystania sprężanego medium. Może nim być nie tylko powietrze, lecz także i gaz, w tym nawet szczególnie agresywny i niebezpieczny. Warto zwrócić uwagę na fakt, że producenci narzędzi wykonanych w technologii łopatkowej wykorzystują te same rozwiązania, które stosuje się w przemyśle kosmonautycznym i bezpieczeństwie przeciwpożarowym.

Zwarta budowa sprężarek sprawia, że zajmują one niewiele miejsca. Sprężarki łopatkowe wytwarzają też niski poziom hałasu ok. 65-75 dB. Sprężone powietrze produkowane przez sprężarki łopatkowe charakteryzuje brak drgań oraz niski poziom zaolejenia. Resztówka oleju jest na poziomie 3 mg/m3, a dodatkowo sprężarki te mogą posiadać dodatkową opcję wyposażenia w system uzdatniania sprężonego

Sprężarki łopatkowe są niezwykle trwałe

Sprężarki łopatkowe mogą pracować w trybie pracy ciągłej do 100 tysięcy godzin.  Po tym czasie muszą przejść kapitalny remont. Jest on możliwy dzięki prostej i zwartej budowie stopnia sprężającego, bezpośredniemu połączeniu stopnia sprężającego z silnikiem i niskiej prędkości obrotowej. Gwarancja techniczna na sprężarki łopatkowe udzielona jest nawet na okres do 10 lat. 

Sprężarki łopatkowe są niezwykle wydajne, trwałe, ciche i posiadają prostą budowę. Dlatego warto w nie zainwestować.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz