Czym charakteryzuje się prawidłowy układ redukcji ciśnienia pary?

W wielu gałęziach przemysłu oraz branżach para wodna stanowi podstawowe medium do wytwarzania produktów lub realizacji usług. Wszędzie tam wymaga się ścisłej regulacji jej ciśnienia przed dotarciem do odbiornika. Stąd też konieczne jest zastosowanie specjalnych układów, w których kluczową rolę odgrywają zawory redukcyjne bezpośredniego działania (mieszkowe, membranowe lub pilotowe) lub regulacyjne z siłownikami pneumatycznymi lub elektrycznymi.
Charakterystyka układu redukcyjnego
Para wodna jest jednym z najpopularniejszych mediów, wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu, chociażby podczas procesów produkcyjnych. Na co dzień mamy z nią do czynienia na przykład w ramach instalacji centralnego ogrzewania. Aby podczas przesyłu utrzymać jej temperaturę na odpowiednio wysokim poziomie, wytwarza się ją w znacznie wyższym ciśnieniu. Przed dotarciem do urządzeń odbiorczych musi być ono jednak zredukowane, za co właśnie odpowiedzialne są specjalne układy redukcji ciśnienia pary wodnej, zaliczane do armatury przemysłowej. W ich skład wchodzą: W ich skład wchodzą : separator skroplin, układ odwodnienia wraz z odwadniaczem pływakowym, filtr siatkowy z gęstą siatką, reduktor ciśnienia pary, zawór bezpieczeństwa oraz zawory odcinające i manometry.
Skuteczna redukcja ciśnienia na reduktorach bezpośredniego działania
Niegdyś obniżenie wartości ciśnienia pary wodnej było wykonywane poprzez zawory ręczne bądź kryzy. Niestety, takie rozwiązanie nie było efektywne ze względu na zmienność ciśnienia w układzie. Na szczęście technologia rozwinęła się i obecnie najskuteczniejszym rozwiązaniem są specjalne zawory, wśród których możemy wyróżnić wspomniane już różne rodzaje reduktorów. W przypadku zaworów redukcyjnych mieszkowych regulację przeprowadza się na pokrętle z możliwością uzyskania redukcji ciśnienia w proporcjach 10:1 i dokładnością w granicach 10%. Najlepiej sprawdzają się w instalacjach o niewielkich przepływach medium i wymaganiach odnośnie stabilności ciśnienia pary.
Zawory redukcyjne z pilotem cechuje zaś dużo lepsza wydajność oraz precyzja, dlatego takie rozwiązania stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża redukcja ciśnienia. Urządzenia składają się z dwóch zaworów: pilotowego oraz głównego. Pierwszy oddziałuje na membrany, a te dzięki tłokom regulują stopień otwarcia drugiego. Najlepsze zawory redukują ciśnienie w na poziomie 20:1. Reduktory ciśnienia membranowe zostały zaprojektowany do redukcji od bardzo wysokiego do bardzo niskiego ciśnienia i są idealne do większych wydajności. Tam, gdzie obciążenia są dość stałe, zapewniają bardzo stałą, niezawodną oraz dokładną kontrolę nawet w najtrudniejszych warunkach pracy, takich jak mokra i brudna para.
Dobór oraz montaż
Poprawna praca układu redukcji jest uzależniona właśnie od tych dwóch czynników. Stąd też najlepiej skonsultować projekt i powierzyć wykonanie doświadczonym specjalistom, na przykład z firmy Termo Technika, mającej swoją siedzibę w Krakowie. Przede wszystkim podczas wyboru należy kierować się realną wartością przepływu pary wodnej. Ponadto trzeba wziąć również pod uwagę pozostałe urządzenia w układzie. To między innymi odwadniacz pływakowy umieszczony przed reduktorem, zapewniający stałe odprowadzanie kondensatu tak, aby dostawała się do niego wyłącznie sucha para.
Drugi istotny element to zawór bezpieczeństwa umieszczany za reduktorem, odpowiadający za zabezpieczenie pozostałych elementów armatury przed zbyt wysokim ciśnieniem w razie awarii reduktora. Optymalne działanie komponentu musi mieścić się w granicach 60-80% jego maksymalnej wydajności. Należy także zaznaczyć, że prawidłowy montaż powinien uwzględniać średnicę rurociągów, która powinna być dopasowana do reduktora, tj. większa za nim i mniejsza przed. Przyczynia się do utrzymania hałasu przepływu pary wodnej na dopuszczalnym poziomie, który nie może przewyższać 80 dBA.