Artykuł sponsorowany

Czym jest i do czego służy guma raklowa?

Czym jest i do czego służy guma raklowa?

Druk sitowy – znany też jako sitodruk – to jedna z najstarszych, a jednocześnie najpopularniejszych metod znakowania. Aby przenieść dowolną grafikę na materiał za pomocą tej techniki niezbędnych jest kilka elementów. Wśród nich, jednym z najważniejszych, jest guma raklowa. Czym jest? Do czego służy? Jakie są jej rodzaje? To wszystko tłumaczymy w poniższym wpisie.

Rakla – co to takiego?

Jak tłumaczy ekspert z firmy FUJIFILM Sericol: Rakla to narzędzie niezbędne w procesie druku sitowego. Bez wątpienia można stwierdzić, że to element kluczowy. Jego zadaniem jest zgarnianie nadmiaru farby z płyty wzorcowej, a następnie przeciskanie jej przez szablon. W zależności od rodzaju może być wykonany z różnych materiałów. Rakle, które stosuje się w druku sitowym, wykonywane są z pasa twardej gumy. Bardzo ważne jest, by były zrobione z naprawdę wysokiej jakości materiałów, a przy tym wolne od jakichkolwiek wad i gładkie na całej powierzchni.

Zastosowanie gumy raklowej

Sitodruk to metoda druku doceniana za swoją uniwersalność, trwałość i wysoką jakość nadruku. Technika polega na przetłaczaniu farby przez specjalnie przygotowaną matrycę. Szablon wykonywany jest z drobnej, tkanej siatki wykonanej z tkaniny, włókien syntetycznych lub metalowych drutów. W miejscach, które mają pozostać niezadrukowane, oczka zostają zaklejane. Siatkę sitodrukową przytwierdza się do maszyny drukującej. Farba rozprowadzana jest na całej powierzchni siatki, a następnie za pomocą gumy raklowej przeciskana przez oczka. Bardzo ważne jest, by rakiel został ustawiony i dociśnięty pod odpowiednim kątem i z odpowiednią siłą. Rakle mogą być stosowane zarówno przy powierzchniach płaskich, jak i tych o nieregularnej strukturze, na różnorodnych materiałach.

Rodzaje gumy raklowej

Na rynku dostępny jest szeroki wybór rakli. Występują w postaci samodzielnych produktów przeznaczonych do ręcznego druku sitowego oraz jako element narzędzia działającego w automacie lub półautomacie. W zależności od wykorzystywanych maszyn drukarskich oraz rodzaju realizowanych zleceń mogą się od siebie różnić pod względem wielkości, twardości i kształtu.

Wybór odpowiedniego rakla jest niezwykle ważny. Prawidłowo dobrany pozwoli na równomierne rozprowadzenie farby po siatce sitodrukowej, a w efekcie – na precyzyjne przeniesienie projektu na wybraną powierzchnię. Co ważne, nadruk na powierzchni musi być wykonany w jednym przejściu. Oznacza to, że szerokość rakli musi być dopasowana, z niewielkim marginesem zapasu, z każdej strony.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz