Artykuł sponsorowany

Czym jest introligatornia?

Czym jest introligatornia?

Introligatornia to nic innego jak miejsce pracy introligatora, którego zadaniem jest oprawianie, jak i szycie książek, często przy użyciu nowoczesnych metod i narzędzi. Jest to praca bardzo dokładna i czasochłonna. Z pewnością nie każdy z nas wie, że introligatora możemy znaleźć w niejednej drukarni. Jednak, na czym dokładnie polega jego praca w introligatorni?

Introligatornia – czym jest?

Introligatornia jest to zakład poligraficzny, drukarski lub dział drukarni, zajmujący się profesjonalną oprawą książek czy prac naukowych.

Introligatornia to miejsce, w którym znajdziemy profesjonalne usługi introligatorskie.  W tym miejscu zniszczone egzemplarze, również te o dużej wartości dostają często nowe życie. Dzięki profesjonalnemu szyciu i twardym oprawom książki są w stanie przetrwać bardzo długi czas – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z drukarni i introligatorni Interdruk z Warszawy.

Jest to główne miejsce pracy introligatora, którego zadaniem jest szycie i oprawianie materiałów schodzących z maszyny drukarskiej. Najtańszym i najbardziej popularnym sposobem oprawy, szczególnie wśród studentów jest bindowanie, które polega na łączeniu wszystkich kartek wraz z okładką, podziurkowaniu ich i złączeniu za pomocą plastikowych grzebieni. Przy tej metodzie możemy połączyć maksymalnie do 500 kartek.

Kim jest i czym zajmuje się introligator?

Jest to osoba prowadząca własny zakład, zajmująca się oprawianiem wydawnictw oraz zdobieniem opraw - głównie zabytkowych lub pracownik drukarni, którego zadaniem jest profesjonalna oprawa materiałów drukowanych, tj. książek, albumów, magazynów, broszur itp. i nadanie im formy użytkowej. Zadania introligatora to m.in. przycinanie arkuszy papieru, składanie ich oraz łączenie za pomocą kleju, specjalnych nici lub drutów. Może on też wykonywać foliowanie lub lakierowanie w celu uszlachetnienia okładki. Jeżeli introligator posiada duże doświadczenie i umiejętności może zajmować się cenniejszymi materiałami, np. historycznymi i zabytkowymi publikacjami. W pracy introligatora bardzo ważne są zdolności manualne oraz dobra znajomość maszyn czy programów komputerowych do obróbki graficznej. Tradycyjne urządzenia wykorzystywane w introligatorniach to między innymi krajarki papieru, złamywarki, klejarki oraz automaty do opraw bezszwowych. Wiele drukarni w Warszawie oferuje usługi introligatorskie i profesjonalną oprawę książek, prac dyplomowych i innych materiałów drukowanych, np. drukarnia Interdruk. Obecnie introligatorzy oprawiają nie tylko książki, ale tworzą również karty menu dla restauracji, oprawiają dokumenty prawne, pracują w pracowniach konserwatorskich lub archiwach. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz