Czym jest magnes i jakie jest jego zastosowanie?

Na rynku możemy się spotkać z wieloma rodzajami magnesów, które wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. Jednak czym tak naprawdę jest magnes i gdzie dokładnie znajduje zastosowanie? O tym w naszym artykule. Zachęcamy do przeczytania.
Magnes trwały - charakterystyka
Magnes trwały wykonuje się z ferromagnetycznego materiału o właściwościach magnetycznie twardych. Wokół niego wytwarza się stałe pole magnetyczne. Do opisu właściwości magnesu używa się umownie pojęcia biegunów magnetycznych – punktów, w których skupiają się linie wytwarzanego przez magnes pola. Magnes podzielony na dwie części staje się dwoma dwubiegunowymi magnesami. W wyniku podzielenia magnesu na najmniejszy z możliwych otrzymujemy magnes elementarny.
Magnesy trwałe - typy
Wśród magnesów trwały wyróżniamy:
- samarowo-kobaltowe – (SmCo5,Sm2Co17, SmCo7) jest związkiem samaru i kobaltu
- neodymowe (spiekane i wiązane) – oparte na związkach neodymu
- ceramiczne – ceramiczne spieki tlenków żelaza
- plastyczne – magnesy niemetaliczne, są zbudowane z polimerów zawierających nikiel
- alnico – wykonane ze związków glinu (Al) niklu (Ni) i kobaltu (Co) (Al-Ni-Co)
Magnes w życiu codziennym
Praktycznie rzecz biorąc, każdego dnia mamy do czynienia z magnesem. Magnes znajduje zastosowanie w:
- w głośnikach, słuchawkach
- łączenie wagonów pociągu
- rezonans magnetyczny, EKG
- mieszalniki magnetyczne
- dźwigi na wysypiskach i złomowiskach
- w silnikach
- w systemach alarmowych
- w kompasie
Zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Magnepol z Warszawy, która zajmuje się produkcją urządzeń do separacji magnetycznej. W jej ofercie możemy znaleźć separatory do materiałów sypkich i płynnych, a także magnesy i wyroby magnetyczne.
Magnes w przemyśle
Magnesy znajdują przede wszystkim zastosowanie w przemyśle. W zależności od ich rodzaju są wykorzystywane do różnego rodzaju maszyn czy mechanizmów. Aczkolwiek warto tutaj wspomnieć, że każdy rodzaj magnesu wyróżnia się innymi właściwościami - na przykład magnesy alnico cechują się większą wytrzymałością mechaniczną od ferrytowych czy neodymowych. Może o tym decydować sposób ich wyrobu oraz rodzaj pierwiastków, z jakich powstają.
Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej zauważyć, istnieje wiele rzeczy, które warto wiedzieć o magnesie. Warto również pamiętać o tym, że wyróżniamy kilka typów magnesów trwałych. Zastosowanie magnesów jest bardzo szerokie - zarówno w życiu codziennym, w przemyśle, jak i wielu innych dziedzinach.