Czym jest pielęgniarska opieka długoterminowa i komu przysługuje?

Zdarza się, że ktoś z naszych bliskich wymaga profesjonalnej, a zarazem ciągłej opieki z powodu przewlekłej, a często również obłożnej choroby. Jeśli chory nie wymaga hospitalizacji, konieczną pomocą może okazać się pielęgniarska opieka długoterminowa. Dowiedz się czym ona jest, jakie cele realizuje, komu przysługuje i na jakich zasadach.
Czym jest pielęgniarska opieka długoterminowa?
Pielęgniarska opieka długoterminowa dotyczy osób przewlekle i obłożnie chorych, którzy przebywają w domu i nie wymagają hospitalizacji, ale ich stan zdrowia wymaga systematycznej i intensywnej opieki lekarskiej. Aby pacjent został objęty długoterminową opieką pielęgniarska wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty, który określa stopień możliwości samoopieki i samopielęgnacji pacjenta. Ocenę ułatwia opracowana i wykorzystywana w praktyce skala Barthela, którą przeprowadza pielęgniarka środowiskowa. Skala bierze pod uwagę stopień radzenia sobie z czynnościami dnia dnia codziennego, takimi jak: spożywanie posiłków, siadanie, utrzymanie higieny osobistej, kontrolowanie czynności fizjologicznych i korzystanie z toalety. Opieką długoterminową mogą być objęci pacjenci, którzy nie przekroczyli 40 punktów skali. Skierowanie od lekarza wraz z opracowaną skalą, należy dostarczyć do odpowiedniego ośrodka zdrowia Vis Sp. z o.o. Ośrodek medycyny pracy.
Cele długoterminowej opieki pielęgniarskiej
Celem długoterminowej opieki jest zapewnienie świadczeń lekarskich pacjentom długotrwale chorym, a także przygotowanie rodziny i jego samego do radzenia sobie z niepełnosprawnością. Pielęgniarka przygotowuje indywidualny plan pielęgnowania, w zakres którego wchodzi: pielęgnacja całego ciała, zmiana pieluchomajtek, leczenie ran, wymiana cewnika, pielęgnacja stomii, przygotowywanie leków, ale także pomoc w uzyskaniu środków finansowych na zakup potrzebnego sprzętu medycznego, zachęcanie chorego do ćwiczeń, edukowanie w zakresie zdrowia chorego, jak i jego rodziny. Pielęgniarka ponadto stawia bańki, mierzy ciśnienie krwi, dokonuje pomiaru temperatury. Generalnie wykonuje bardzo szeroki zakres czynności pielęgnacyjno-diagnostyczno-leczniczych. Długoterminowa opieka pielęgniarska trwa tak długo, dopóki nie poprawi się stan pacjenta i nie przekroczy on 40 punktów w skali Barthela, lub, gdy rodzina zostanie przygotowana do sprawowania opieki nad obłożnie chorym pacjentem.