Czym jest telewizja przemysłowa i jak wygląda jej montaż?

Telewizja przemysłowa to kompleksowy system, który ma umożliwić poprawę poziomu bezpieczeństwa na terenie obiektu. Współcześnie stosuje się ją także w zakładach przemysłowych, gdzie chcemy zabezpieczyć park maszynowy oraz pracowników na wypadek niespodziewanych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Aby jednak taki nadzór był możliwy, istotny jest prawidłowy montaż telewizji przemysłowej.
Jak działa telewizja przemysłowa?
Telewizja przemysłowa, określana także skrótem CCTV (ang. closed circuit television), składa się najczęściej z kamer przemysłowych, serwera, klawiatury sterującej, rejestratora oraz centrum monitorującego. W systemie tym, obraz pochodzący z kamer przekazywany jest do rejestratora za pomocą kabli lub wifi, następnie zaś jest zapisywany na dysku. Często zdarza się, że w celu ułatwienia kontroli, wydziela się na terenie firmy specjalne pomieszczenie. Wówczas można oglądać obrazy w czasie rzeczywistym, a także w przypadku bardziej zaawansowanych systemów, poruszać kamerami lub przybliżać do interesujących nas obiektów lub zdarzeń, co gwarantuje jeszcze lepszy dozór i bezpieczeństwo.
Rodzaje monitoringu w obrębie telewizji przemysłowej
Systemy CCTV dzielą się na dwa, główne rodzaje. Jest to monitoring analogowy, a także monitoring IP. Pierwszy z wymienionych przesyła dane w sposób analogowy, co sprawia, że jest to sposób tani, ale oferuje stosunkowo niską jakość. Wciąż jest to jednak technologia najbardziej popularna w Polsce, głównie ze względu na wspomniany, niższy koszt zakupu. Drugi typ, tj. monitoring IP, korzysta z transmisji w tzw. protokole internetowym. Sprawia to, że gwarantuje on wyższą jakość obrazu i lepszą funkcjonalność, jednak wpływ na jego skuteczność ma przepustowość łącza Internetu. Jeśli ta jest słaba, niestety będą pojawiać się opóźnienia.
Montaż telewizji przemysłowej
Telewizja przemysłowa to system składający się z kilkudziesięciu elementów, dlatego też ich poprawne połączenie jest dla laików praktycznie niemożliwe. Dlatego też zajmują się nim wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które gwarantują, że wszystkie podzespoły będą zespolone w sposób prawidłowy. Pomagają także w doborze konkretnych rozwiązań do potrzeb danej firmy, dzięki czemu mamy gwarancję, że system będzie odpowiadał naszym indywidualnym potrzebom. Montażem telewizji przemysłowej zajmuje się m.in. firma E.L.I.S. z Łodzi, która poza doradztwem i montażem, dokonuje także serwisowania tego typu rozwiązań, a także proponuje systemy z zakresu kontroli dostępu, identyfikacji czasu pracy, czy sygnalizacji włamania.