Czym jest torkretowanie? Cechy i rodzaje torkretu

Chociaż beton to jeden z najdłużej wykorzystywanych w budownictwie materiałów, jest nieustannie ulepszany. Sprawia to, że możliwości jego zastosowania są coraz większe. Jedną z najbardziej innowacyjnych technologii z wykorzystaniem betonu jest torkret, który nazywany jest także betonem natryskowym. Torkretowanie zastosowanie znajduje w różnego rodzaju pracach wykończeniowych i budowlanych.
Torkretowanie i jego rodzaje
Torkretowanie to pokrywanie powierzchni odpowiednią warstwą betonu, inaczej możemy nazwać to natryskiwaniem. To jedna z najskuteczniejszych metod uzupełniania ubytków w pracach naprawczych, budowlanych i renowacyjnych różnego rodzaju konstrukcji. Wyróżniamy dwa rodzaje torkretowania, a wybór zastosowanej metody zależny jest od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.
Jedną z metod jest torkret mokry. Polega na przygotowaniu wcześniej odpowiedniej mieszanki składników, z których powstaje zaprawa o jednolitej konsystencji. Przy pomocy pompy zostaje ona przetransportowana do miejsca wylotowego, a następnie wyrzucona tam, gdzie chcemy, aby została wbudowana. Z kolei mieszanka przygotowana do torkretu suchego zostaje nawilżona, dopiero gdy dociera do dyszy natryskowej. Dzięki tej metodzie materiał dużo szybciej wylatuje, co pozwala na dokładne zagęszczenie masy i gwarantuje wysoką wytrzymałość. W zależności od rodzaju natryskiwany beton będzie miał inne właściwości. W wyborze metody pomóc mogą fachowcy z firmy Dekor Service, a jej odpowiednie dostosowanie pozwoli uzyskać warstwę betonu o takiej grubości i jakości, jakiej potrzebujemy podczas prac.
Dlaczego warto zdecydować się na torkretowanie?
Torkret przeznaczony jest przede wszystkim do prac naprawczych, budowlanych i renowacyjnych. Stał się tak popularny między innymi ze względu na odporność na trudne warunki atmosferyczne i środowiskowe. Dzięki swoim licznym zaletom zastosowanie znalazł na budowach, w przemyśle i naprawie infrastruktury komunikacyjnej. Posiada właściwości chroniące powierzchnie, zabezpiecza przed odpadem odłamków, zapewnia estetyczne wykończenie powierzchni, a także sprawia, że jest ona bardziej stabilna. Dzięki temu, że jest bezpieczny w kontakcie z wodą, może być stosowany również w budownictwie hydrotechnicznym.
Kolejną niewątpliwą zaletą torkretu jest dobra przyczepność, która sprawia, że nie musimy obawiać się, że warstwa betonu odpadnie z naprawianej powierzchni. Zastosowanie torkretowania pozwala także na naprawę miejsc trudnodostępnych. Dodatkową zaletą jest szybkość wykonywania usługi. Dzięki temu można w krótkim czasie zająć się naprawą dużych powierzchni. Torkretowanie jest uniwersalną metodą renowacji między innymi dlatego, że można dostosować jego rodzaj do potrzeb naprawianej konstrukcji.