Czym jest tzw. wole oko?

W celu maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni w domu, wielu właścicieli decyduje się na zagospodarowanie poddasza. Wymaga to stworzenia odpowiednich warunków oświetleniowych i wentylacyjnych. Jedną z metod doświetlenia poddasza jest tak zwane wole oko. Czym ono jest, jakie są zalety, a jakie wady takiego rozwiązania architektonicznego? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.
Czym jest wole oko?
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia czym jest wole oko, należy koniecznie wspomnieć o lukarnach. Czym jest lukarna? Element ten składa się z pionowego frontu, w którym osadzone jest okno i przylegających do niego prostopadle powierzchni bocznych, które łączą front z płaszczyzną dachu. Rozwiązanie to, wprowadzone w epoce gotyku i wciąż bardzo powszechnie spotykane we współczesnej architekturze, pozwala nieco zwiększyć powierzchnię użytkową poddasza. Wole oko to z kolei odmiana lukarny, która charakteryzuje się tym, że okno osadzone we froncie ma kształt okręgu, półokręgu lub elipsy. Element ten pozbawiony jest również powierzchni bocznych przez co całość wygląda jak prawdziwe oko, ukryte nieco pod powieką z dachu. Stąd właśnie pochodzi nazwa tego elementu. Wykonanie każdego wolego oka wymaga indywidualnego podejścia oraz zastosowania odpowiednich materiałów. Główny element, czyli okno, musi posiadać określony kształt i parametry, dlatego nie kupimy ich po prostu w sklepie – konieczne jest wykonanie ich na specjalne zamówienie. W realizacji takich nietypowych zamówień zajmuje się między innymi firma Wiktorczyk.
Zalety wolego oka
Niewątpliwą zaletą wolego oka jest fakt, że wygląda ono niezwykle estetycznie i nadaje dachowi wyjątkowego uroku. To rozwiązanie jest szczególnie polecane jeśli planujemy wybudować dom w klasycznym stylu i decydujemy się na pokrycie wykonane z dachówki ceramicznej lub cementowej. Oczywiście wole oko nie tylko dobrze wygląda, ale zapewnia również dostęp do światła słonecznego oraz umożliwia skuteczną wentylację pomieszczeń – krótko mówiąc sprawia, że poddasze może zostać zagospodarowane jako pełnoprawne pomieszczenie mieszkalne, zapewniające wymagany poziom komfortu.
Wady?
Najpoważniejszą wadą wolich oczu jest fakt, że wykonanie takiego elementy w dachu jest trudniejsze niż postawienie zwykłej, proste lukarny – wymaga dużych umiejętności, wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia. Z tego powodu inwestorzy decydujący się na takie rozwiązanie mogą napotkać trudność w znalezieniu odpowiedniego wykonawcy – wielu z nich po prostu rezygnuje z przyjmowania takich zleceń. Najlepsi specjaliści, którzy są w stanie podjąć się takiego zadanie, proponują z kolei bardzo wysokie stawki. Jeśli zatem chcemy w ten sposób urozmaicić nasz dach, musimy przygotować się na spore wydatki.