Czym powinny charakteryzować się wanny galwaniczne?

Galwanizacja to proces, który polega na pokryciu przedmiotu cienką warstwą metalu. Taka czynność ma na celu nadanie mu nowych cech użytkowych. W zależności od branży i od planowanych sposobów wykorzystania danego produktu, stosuje się powłoki galwaniczne z różnych surowców. Aby zadanie to mogło w ogóle być wdrożone, konieczne są wanny galwaniczne, w których można poddawać procesowi poszczególne elementy. Jaka jest ich charakterystyka?
Pożądane cechy wanien galwanicznych
Wanny galwaniczne produkuje się metodą spawania na linii spawalniczej oraz za pomocą ekstruderów. W wersji standardowej mają one długość wynoszącą do 6 000 mm. Z kolei standardowa objętość wanien galwanicznych wynosi od objętość od 0,5 do 40 m3.
Jednak, jak tłumaczy ekspert z firmy Matusewicz: „Nie oznacza to, że nie można stworzyć modeli o większych wymiarach oraz o nietypowych kształtach. Jest to jak najbardziej możliwe, tym bardziej jeśli trafi się na zaufanego zleceniobiorcę, który będzie elastycznie podchodził do realizacji usług”.
Wanny do galwanizowania wytwarza się bez pokryw z tworzywa, ale powinna istnieć możliwość uzupełnienia ich o takie elementy.
Dobrej jakości wanny galwaniczne i zbiorniki z tworzywa muszą charakteryzować się zwiększoną wytrzymałością. W tym celu szczególnie sprawdzają się takie tworzywa jak: PP i PE (polipropylen), PVC (polichlorek winylu), PVDF (polifluorek winylidenu). W przypadku tego ostatniego materiału maksymalna temperatura kąpieli może wynosić nawet 140 °C. Drugi pod względem wytrzymałości termicznej będzie polipropylen PP (95 °C).
Wanny galwaniczne można wykorzystywać jako elementy wolnostojące lub też traktować je jako część linii technologicznych do procesów powierzchniowych.
Elementy dodatkowe w wannach galwanicznych
Dodatkowe wyposażenie dla wanien i zbiorników galwanicznych może obejmować między innymi:
- elementy wentylacji (m.in. ssawy wentylacyjne),
- pokrywy wykonane z tworzywa,
- zawory spustowe,
- kieszenie przelewowe,
- układy grzania kąpieli (z wykorzystaniem ciepła elektrycznego) oraz chłodzenia kąpieli,
- systemy oczyszczające lustra kąpieli z zanieczyszczeń olejowych,
- systemy mieszania sprężonym powietrzem,
- układy filtracji kąpieli,
- dno skośne z króćcem odpływowym.
Czy warto zamawiać gotowe wanny galwaniczne?
Często zdarza się, że w wyniku wdrażania nowych procesów technologicznych firmy muszą poddawać obróbce galwanicznej detale o większych gabarytach. Galwazernia musi wówczas borykać się ze specyficznym problemem. Trzeba bowiem zadbać o większy przydział energii oraz zapewnić przewody o większej średnicy itd. Część nowego wyposażenia należy wówczas dokupić, choć oczywiście niektóre rzeczy można wykonać w zakładzie samodzielnie. Jednym z poważniejszych wydatków będzie zakup wanien galwanicznych.
Czasem przy realizacji procesów galwanicznych wymagane jest zastosowywanie specjalistycznego tworzywa, np. PVDF. Jest to dość drogi materiał. Jeśli więc nie ma się doświadczenia z płytami PVDF, najlepiej powierzyć pracę nad wykonaniem wanny galwanicznej profesjonalnej firmie.