Czym różni się pogrzeb świecki od pogrzebu w obrządku religijnym?

Pogrzeb to ceremonia, podczas której rodzina i przyjaciele żegnają zmarłego. Zazwyczaj przeprowadzany jest w obrządku religijnym, do którego należał zmarły. W ostatnich latach jednak wzrosła jednak liczba pogrzebów świeckich, czyli pozbawionych obrzędów i symboli religijnych. Na czym dokładnie polegają różnice oraz jak zorganizować pogrzeb świecki? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.
Formalności po śmierci bliskiej osoby
Niezależnie od wyznania religijnego zmarłego czy miejsca jego zgonu organizacje pogrzebu poprzedzić muszą pewne formalności. Śmierć musi zostać potwierdzona przez lekarza i o ile w szpitalu odbywa się to bez naszego udziału, tak w domu naszym obowiązkiem jest wezwanie pogotowia lub lekarza rodzinnego. Po stwierdzeniu zgonu rodzina otrzymuje kartę zgonu lub kartę informacyjną. Kolejny krok to zgłoszenie śmierci bliskiej osoby w Urzędzie Stanu Cywilnego w celu uzyskania aktu zgonu. Do wniosku należy dołączyć kartę zgonu oraz dowód osobisty zmarłej osoby. Akt zgonu jest przy tym podstawą do ubiegania się o zasiłek pogrzebowy. Bez niego także nie będziemy w stanie zorganizować ceremonii pogrzebowej.
Kiedy zatem należy skontaktować się z zakładem pogrzebowym? Jak wyjaśnia Dom Pogrzebowy Hades Maksymiuk i Wspólnicy z Białej Podlaskiej, możemy zrobić to już po stwierdzeniu zgonu przez lekarza. Do eksportacji zmarłego potrzebna jest bowiem karta zgonu. Warto też zauważyć, że po podpisaniu stosowanego upoważnienia możemy przekazać w ręce domu pogrzebowego dopełnienie formalności związanych z uzyskaniem aktu zgonu. Jeśli śmierć nastąpiła w szpitalu, konieczne będzie ponadto upoważnienie do odbioru ciała ze szpitala. Upoważnieniem w formie zlecenia będzie natomiast zgoda na zabieg balsamowana ciała zmarłego. Ostatni etap niezbędnych formalności to ustalenie szczegółów ceremonii pogrzebowej. Do tego momentu wszystkie sprawy urzędowe i organizacyjne przebiegają tak samo dla pogrzebu świeckiego i tradycyjnego. Różnice dotyczyć będą samej ceremonii.
Pogrzeb świecki oraz tradycyjny
Jak już wspomnieliśmy, pogrzeb świecki wyróżnia się brakiem obrzędów oraz symboli religijnych. Głównym wyznaniem w Polsce jest Kościół Katolicki. Przewiduje on trzy formy pochówku: z trzema stacjami, dwoma stacjami lub jedną stacją. Najczęściej wybierana jest ceremonia z dwoma stacjami, które obejmują kościół lub kaplicę cmentarną oraz grób zmarłego. Zgodnie z przyjętymi zasadami msza pogrzebowa odprawiona w kościele składać się będzie z kilku elementów: obrzędów wstępnych, liturgii słowa, liturgii eucharystycznej oraz obrzędów zakończenia. Niekiedy po Komunii Świętej przemawiają bliscy zmarłego, natomiast celebrans może skierować do rodziny pocieszenie w ramach pozdrowienia wspólnoty. Jasno ustalony jest też sposób ustawienia trumny – należy ustawić ją na katafalku blisko ołtarza w taki sposób, by była wynoszona „nogami do przodu”.
Inaczej natomiast przebiegać będzie świecka ceremonia pogrzebowa. Tu istotnym elementem organizacji pogrzebu jest przygotowanie uroczystej przemowy, którą układają bliscy wraz z mistrzem ceremonii – on poprowadzi uroczystość. Nie ma w niej odniesień do wiary, ale dotyczy zmarłego, jego dokonań i charakteru, a także wyraża ból, jaki odczuwa rodzina. Wygłaszana jest zazwyczaj nad grobem zmarłej osoby na cmentarzu, ale może też być wygłoszona w kaplicy domu pogrzebowego. Po mistrzu ceremonii głos zabierają członkowie rodziny oraz przyjaciele. Często też przy pogrzebie świeckim ciało poddawane jest kremacji w przeciwieństwie do pogrzebów tradycyjnych.