Czym są mieszalniki homogenizujące?

Do produkcji kosmetyków i farmaceutyków używa się rozmaitych specjalistycznych urządzeń. Ich przykładem mogą być mieszalniki homogenizujące, które nazywane są inaczej homogenizatorami. Na rynku dostępne są homogenizatory o różnych rozmiarach, dzięki którym można produkować kosmetyki i farmaceutyki w różnych ilościach. Czym dokładnie są mieszalniki homogenizujące i z jakich elementów są one zbudowane?
Czym jest mieszalnik homogenizujący, do czego służy i z czego jest zbudowany?
Mieszalnik homogenizujący to urządzenie niezbędne do produkcji wielu różnych kosmetyków. Dzięki niemu możliwe jest wyrobienie kremów, tuszów, past, maści i innych produktów o zbliżonej konsystencji. W zależności od konkretnego modelu urządzenia można w nim wyrabiać niewielkie partie różnych kremów albo przygotować produkcję na większą skalę. Mieszalniki homogenizujące, jakie znajdziemy w asortymencie oferowanym przez firmę Bema Budowa maszyn z Gdańska, to urządzenia najnowszej generacji, które zostały wyposażone w sterownik PLC, czyli sterownik programowalny logicznie.
Użycie PLC w homogenizatorach daje wiele korzyści, ponieważ w ten sposób zwiększono możliwość programowania poszczególnych procesów wyrabiania produktów w funkcji czasu, temperatury i podciśnienia. Warto zaznaczyć, że niektóre modele jak np. MH 100 i MH 700 mają panel dotykowy. Dzięki niemu możliwe jest wprowadzanie nastaw oraz wizualizacja przebiegu całego procesu produkcji kosmetyków. Kolejnym ważnym elementem w mieszalniku homogenizującym jest płaszcz wodny, dzięki któremu można schładzać lub ogrzewać produkty podczas ich wyrabiania. Homogenizatory złożone są ponadto z napędu umieszczonego na pokrywie, która jest mechaniczne podnoszona oraz mieszadła skrobakowego. Mieszadło wyróżnia się płynnie regulowanymi obrotami.
Czym wyróżniają się homogenizatory?
Mieszalniki homogenizujące wyposażone są w zbiornik cylindryczny, którego pojemność wynosi od 20 do 50 litrów. Dotyczy to modeli MH 20, MH 30 oraz MH 50. Większe modele mają zbiorniki cylindryczne o pojemność od 100 do 700 lirów. Na rynku znajdziemy także urządzenia, których zbiorniki mają pojemność nawet 2000 – 2500 litrów. Dno najmniejszych zbiorników jest cylindryczne, średnich cylindryczne lub płaskie, a największych cylindryczne albo elipsoidalne. W trakcie produkcji kosmetyków można je ogrzewać i schładzać za pomocą płaszcza grzewczo/chłodzącego.
Homogenizatory grzebieniowe o płynnie regulowanej prędkości wyróżniają się wartością tego parametru na poziomie od 1000 do 5000 rpm. Każde urządzenie jest wyposażone w ramowe mieszadło ze skrobakami i ma możliwość płynnego regulowania obrotów. W przypadku najmniejszych i średnich urządzeń obroty mieszadła mogą wynosić do 60 rpm, natomiast w homogenizatorach o pojemności powyżej 1000 litrów mieszadło może mieć obroty do 40 rpm. Co istotne, w zbiorniku podciśnienie może maksymalnie wynosić -0.08 MPa.