Czym są rejestry notarialne?

Kancelarie notarialne zapisują wszystkie potrzebne dane, na których bazują, w tzw. Rejestrach Notarialnych – wielkim repozytorium z informacjami od sądów i notariuszy. Owa rozwinięta baza jest dostępna dla potencjalnych obywateli (klientów kancelarii) tylko za pośrednictwem notariuszy lub zastępców notarialnych. Jak wyszukiwać dane z Rejestrów Notarialnych? Czym charakteryzuje się ta baza, jak jest zbudowana?
Rejestry Notarialne – co to jest?
Rejestry Notarialne to specjalistyczny system, w którym przechowuje się dane przetwarzane przez sądy oraz notariuszy polskich, europejskich. Zawarte tam informacje można przekazywać Polakom tylko za pośrednictwem profesjonalnych kancelarii notarialnych. Przykładem jest Kancelaria Notarialna Ewa Wesołowska z Torunia.
Rejestry Notarialne składają się z kilku podzespołów: Rejestru Użytkowników, Rejestru Spadkowego, Notarialnego Rejestru Testamentów, Rejestru Zarządców Sukcesyjnych przedsiębiorstw osób fizycznych, Notarialnych Rejestrów Statystycznych oraz Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych. Każdy z nich zawiera odmienne informacje. Rejestry Notarialne są przydatnym repozytorium, które pozwala na uzyskanie ważnych dla klientów wiadomości, np. gdzie zgłosić się do obejrzenia testamentu po śmierci spadkobiercy. Dzięki tym informacjom notariusz może wykonywać sumiennie czynności notarialne.
Warto wspomnieć, że w skład Rejestru Użytkowników wchodzą m.in. ustawowe listy notariuszy i zastępców notarialnych, a Rejestr Spadkowy zawiera aktualne informacje o m.in. wszystkich zarejestrowanych akrach notarialnych poświadczenia dziedziczenia.
Dane z Rejestrów Notarialnych można wymieniać z państwowymi instytucjami, np. sądami wieczystoksięgowymi, Ministrem Sprawiedliwości, Krajowym Rejestrem Sądowym.
Jak wyszukiwać dane w Rejestrach Notarialnych?
Rejestry Notarialne udostępniają publiczne wyszukiwarki, za których pośrednictwem specjaliści mogą wyszukiwać informacje ważne dla danego obywatela. Są to wyszukiwarki notariuszy, zastępców notarialnych, sądowych stwierdzeń nabycia spadku, notarialnych aktów poświadczenia dziedziczenia, europejskich poświadczeń spadkowych.
Historia Rejestrów Notarialnych
Rejestry Notarialne funkcjonują od 2009 roku – utworzono wtedy pierwszy człon tego systemu. Był to Rejestr Aktów Poświadczenia Dziedziczenia. Kolejne lata przynosiły ze sobą różne zmiany, modyfikacje. System rozbudowywano o nowe, specjalistyczne moduły. Od 2016 roku Rejestry Notarialne funkcjonują w obecnie znanej formie.