Artykuł sponsorowany

Czym są rowery fitness?

Czym są rowery fitness?

Rower fitness jest mieszanką roweru crossowego z tym szosowym. Przez wielu właśnie to połączenie uznawane jest za idealne, a jednoślad wybierany jest coraz częściej przez kolarzy, którzy liczą na uniwersalne rozwiązanie. Czy rower fitness rzeczywiście jest dla każdego? Czy naprawdę sprawdza się do jazdy na każdym terenie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Rower fitness — charakterystyka

Rower fitness od tradycyjnego szosowego różni się przede wszystkim prostą kierownicą, co pozwala na przyjęcie bardziej wygodnej pozycji kolarza. Tego typu jednoślad ma szersze koła, z reguły 28”, a jego hamulce są hydrauliczne (rzadziej szczękowe). Najczęściej nie ma amortyzowanej sztycy, chociaż te droższe, bardziej zaawansowane modele mogą być wyposażone w amortyzatory. Nie zawiera również zbędnych dodatków, takich jak bagażnik, stopka czy błotnik. Wyróżnia się za to doskonałą lekkością.

Warto zaznaczyć, że rowery fitness z powodzeniem można wybierać spośród naprawdę szerokiej gamy, w której wyposażenie jest zależne od ceny jednośladu. Porównać je można między innymi w sklepie internetowym Sawera-Bike. W tych droższych nierzadko stosuje się typowo szosowy napęd.

Uniwersalne zastosowanie roweru fitness

Chociaż rower fitness jest na rynku od niedawna i trudno zakwalifikować go do konkretnej kategorii, zyskuje coraz większą popularność. Wszystko dlatego, że można go uznać za rower do jazdy na każdym terenie. Jest to doskonały wybór dla osób, które nie mają sprecyzowanego stylu jazdy, a jednoślad chcą wykorzystywać zarówno w ramach dojazdów do pracy, na wycieczki poza miasto czy jazdy sportowej nawet po trudniejszym terenie. Pojazd tego rodzaju sprawdzi się doskonale na drogach szutrowych, piaszczystych oraz żwirowych do jazdy rekreacyjnej albo na drogach twardych, asfaltowych albo z kostki brukowej, na przykład do jazdy miejskiej. Ponieważ jego masa jest niewielka, rower fitness osiąga doskonałe przyspieszenie, jest też niezwykle zwinny. Problemu nie stanowią jego wnoszenie czy znoszenie po schodach ani komfortowa jazda nawet po zatłoczonych uliczkach metropolii.

Rowery fitness można wybierać w różnym wydaniu. Te z cieńszymi oponami sprawdzą się do sportowego szusowania, a z grubszymi będą miały znacznie lepszą przyczepność, na przykład na drodze leśnej.

Jeśli trzeba wskazać jakieś wady roweru fitness, niedogodnością może być to, że jednoślady tego rodzaju zazwyczaj nie mają amortyzacji, przez co nie są zbyt dobrze dostosowane do podjazdów. Dlatego w czasie jazdy miejskiej zaleca się hamowanie przed każdym krawężnikiem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz