Artykuł sponsorowany

Czym się charakteryzuje gips szpachlowy?

Czym się charakteryzuje gips szpachlowy?

Gips szpachlowy – potocznie określany mianem szpachlówki bądź masy szpachlowej – to uniwersalny materiał standardowo wykorzystywany w pracach budowlanych, przy wyrównywaniu nierówności oraz wyprowadzaniu kątów i płaszczyzn ścian oraz sufitów. Doskonale sprawdza się przy wypełnianiu drobnych rys i pęknięć, jak również przy montażu prefabrykatów gipsowych i mocowaniu narożników aluminiowych. Szczegółową charakterystykę gipsu szpachlowego prezentujemy poniżej. Zachęcamy do lektury.

Zastosowanie gipsu szpachlowego

Niewątpliwą zaletą gipsu szpachlowego jest jego wyjątkowa uniwersalność. Materiał nadaje się do nakładania na większość typowych podłoży, w tym: beton, tynk gipsowy, tynk mineralny, tynk cementowy i cementowo-wapienny oraz płyty gipsowo-kartonowe. Spoiwa nie stosuje się natomiast w zetknięciu z drewnem, metalem i tworzywami sztucznymi. Cechą charakterystyczną gipsu jest duża przyczepność do podłoża. W związku z tym może on służyć również jako klej do gipsowych elementów, takich jak rozety, listwy czy płyty dekoracyjne.

Gips szpachlowy w praktyce

Przy stosowaniu gipsu szpachlowego należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Nakładanie materiału powinno się przeprowadzać przy pomocy odpowiedniego narzędzia – najlepiej, by była to długa paca ze stali nierdzewnej. Aplikacja i wyrównywanie nałożonej warstwy odbywa się aż do momentu wyschnięcia masy. Po jej związaniu, proces nakładania staje się utrudniony (gips cechuje się duża twardością, przez co nie jest podatny na szlifowanie). Spoiwo można nakładać grubymi warstwami, do 5-6 milimetrów. Takie działanie sprawdza się zwłaszcza przy remoncie starszych pomieszczeń, w których konieczne jest wyprowadzenie pionu ścian i usunięcie rozległych nierówności oraz chropowatości.

Gips, a gładź gipsowa

Pojęcia gipsu szpachlowego i gładzi gipsowej często są używane zamiennie. To spory błąd, jako że oba terminy odnoszą się do dwóch różnych materiałów. Gładzie gipsowe można stosować wyłącznie po wyrównaniu podłoża i wyprowadzeniu płaszczyzn za pomocą gipsu szpachlowego. To wyroby na bazie spoiw gipsowych, które dzięki drobnemu uziarnieniu pozwalają uzyskać jeszcze większą gładkość i korzystniejszy efekt estetyczny. Przydają się zwłaszcza, gdy planujemy tapetować lub malować daną powierzchnię. Szerokim wyborem gładzi, tynków gipsowych i innych materiałów budowlanych dysponuje znana firma Rigips.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz