Artykuł sponsorowany

Czym się różni piaskowanie od śrutowania?

Czym się różni piaskowanie od śrutowania?

Obróbka strumieniowo-ścierna może być prowadzona na różne sposoby, a także przy użyciu różnych typów ścierniwa. Dla rozróżnienia jej poszczególnych odmian często używa się nazwy pochodzącej od rodzaju wykorzystywanego materiału ściernego. Dobrym przykładem jest tu szkiełkowanie lub kuleczkowanie od okrągłych szklanych mikrokulek. Nieco inaczej jest jednak w przypadku piaskowania i śrutowania, które to określenia często są używane zamiennie.

Na czym polega obróbka strumieniowo-ścierna powierzchni?

Obróbka strumieniowo-ścierna jest możliwa dzięki korzystaniu ze specjalnych urządzeń – podobnie jak sama metoda nazywanych zamiennie śrutownicami lub piaskarkami. Wykorzystują one luźne ścierniwo w postaci niewielkich drobin, które zyskuje wysoką energię kinetyczną dzięki strumieniowi sprężonego powietrza pod dużym ciśnieniem lub silnej strudze wody. Porwane przez wybrane medium ziarna są następnie kierowane na powierzchnię materiału, w którą uderzają z dużą prędkością. W zależności od użytego rodzaju ścierniwa może to przynieść różne skutki, jednak głównym efektem jest usuwanie przylegających substancji, a także wygładzanie powierzchni.

Jakie ścierniwo wykorzystuje się przy piaskowaniu, a jakie przy śrutowaniu?

Piaskowanie nazywane tak ze względu na używany materiał było wykonywane przy użyciu drobnego piasku kwarcowego. Piasek kwarcowy z uwagi na ochronę środowiska naturalnego oraz operatora zastępowany jest obecnie ścierniwem w postaci elektrokorundu. Zwykle ma on ziarna o wielkości od 0,1 do 2,4 mm, a jego twardość w skali Mohsa wynosi 9. Choć przy każdej technice obróbki strumieniowo-ściernej prowadzonej na sucho pojawia się problem pylenia, to w przypadku elektrokorundu jest on szczególnie duży, ponieważ poza zanieczyszczeniami odrywanymi od podłoża tworzą go także drobinki pochodzące z rozbijających się ziaren ścierniwa. Problem ten można rozwiązać, stosując wydajną filtrację i hermetycznie zamkniętą komorę. W przypadku śrutowania funkcję ścierniwa odgrywają drobiny staliwa lub żeliwa w postaci okrągłych kulek albo nieregularnych bryłek. Śrut kulisty daje efekty o wiele łagodniejsze, przyczynia się też do utwardzania powierzchniowego oczyszczanego metalu. Śrut z ostrymi krawędziami ma działanie bardziej „agresywne” i jest w stanie łatwo usuwać zadziory i zwiększać chropowatość.

Czym wykonuje się śrutowanie?

Zarówno proces śrutowania, jak i piaskowania może być zwykle przeprowadzany przy pomocy tych samych urządzeń. Sprzęt do obróbki ścierno-strumieniowej dostarcza m.in. posiadający wieloletnie doświadczenie producent śrutownic AUER POLSKA. Oferowane śrutownice są dostępne w wersjach wykorzystujących technologię iniekcyjną, wysokociśnieniową, a także pracujące na mokro. Maszyny występują jako półautomatyczne – z wizjerami i przysłonami gumowymi ułatwiającymi kontrolowanie procesu – lub automatyczne, niewymagające ingerencji operatora podczas pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz