Czym wyróżniają się bryczki sportowe do powożenia?

Do najbardziej widowiskowych i wymagających również sporych umiejętności konkurencji jeździeckich zalicza się bez wątpienia powożenie. Sukces odniesiony na zawodach nie jest jednak uzależniony wyłącznie od samego powożącego, ale również bryczki, jaką wykorzystuje w swoim zaprzęgu. Powozy sportowe dostępne są w różnych wariantach – jakie z nich można najczęściej znaleźć w ofercie producentów?
Dopasowanie bryczki do rodzaju zaprzęgu
Przy wyborze powozu sportowego należy kierować się przede wszystkim planowaną jego eksploatacją. Bryczka powinna być dopasowana do ilości zaprzęganych koni oraz ich budowy. Istnieją jednak modele, które nadają się zarówno do powożenia z wykorzystaniem dużych koni, jak i mniejszych, tzw. Pony. Bryczki sportowe występują najczęściej w wariancie czterokołowym. Są używane zarówno do zaprzęgania jednego konia, jak i dwóch lub nawet czterech zwierząt jednocześnie.
Powozy sportowe wysokiej klasy gwarantują przede wszystkim stabilność i jednocześnie komfort nawet podczas niełatwych konkurencji jeździeckich. Są one wyposażane w wytrzymałe i dobrze tłumiące wszelkie nierówności układy zawieszenia. Często wykorzystywanym rozwiązaniem są resory półeliptyczne. Stosuje je w swoich bryczkach sportowych ich renomowany producent – firma Slavek Kutschen Powozy konne. W jej ofercie znajdziemy wiele typów powozów zarówno do sportu, jak i rekreacji. W przypadku bryczek przeznaczonych do zawodów jeździeckich dobrze jest zwrócić uwagę na ich budowę w kontekście uczestnictwa w danej konkurencji. Co je wyróżnia pod tym względem?
Bryczki sportowe do różnych konkurencji jeździeckich
Na zawodach w powożeniu najczęściej organizatorzy stawiają na kilka różnych konkurencji, które wymagają zastosowania innych modeli bryczek. Jest to m.in. maraton, podczas którego konie wraz z bryczką poruszają się po ustalonej trasie o długości kilkunastu kilometrów. Jak sama nazwa wskazuje, powóz sportowy typu maratonowego jest do takiej konkurencji najlepszym wyborem. Inną bryczkę wykorzystuje się natomiast do konkurencji ujeżdżania oraz zręczności powożenia.
Niezależnie od zastosowania powóz powinien być dość lekki. Pokonuje się nim bowiem przeszkody, co nie może zaprzęgowi sprawiać większych trudności ze względu właśnie na konstrukcję bryczki sportowej. Z tego względu producenci takich wozów stawiają na obniżanie wagi użytkowanych na zawodach powozów, dbając jednak o zachowanie ich jak najlepszych właściwości jezdnych. Dzięki odpowiednio przygotowanej bryczce można znacząco zwiększyć swoje szanse na sukces na zawodach, dlatego jej wybór jest bardzo istotny.