Czym zajmuje się geolog i dlaczego można spotkać go na budowie? Eko-Geo

Plac budowy kojarzy nam się z nieustanną obecnością ekipy budowlanej czy kierownika budowy, a także częstymi wizytami inspektora nadzoru inwestorskiego czy geodety. Tymczasem jeszcze zanim rozpoczną się jakiekolwiek prace, na miejscu, w którym stanie nieruchomość, pojawia się geolog. Dlaczego wynajęcie specjalisty, który zajmuje się między innymi badaniem gruntów, jest obowiązkiem każdego, kto przymierza się do przedsięwzięcia budowlanego?
Czym zajmuje się geolog?
Głównym obiektem zainteresowania geologa jest budowa ziemi, a także analiza procesów geologicznych. To specjalista, który jest potrzebny na uczelniach wyższych, w urzędach państwowych oraz instytucjach zajmujących się ochroną środowiska, a także w przedsiębiorstwach zajmujących się poszukiwaniem surowców mineralnych. Jego praca nie ogranicza się wyłącznie do pełnienia obowiązków w terenie, ale również do przeprowadzania badań laboratoryjnych i sporządzania ekspertyz.
Jak podkreśla jeden z członków zespołu Eko-Geo, z geologiem spotkamy się również przy okazji planowania budowy domu jednorodzinnego.
Dlaczego przed rozpoczęciem budowy domu należy wynająć geologa?
W świetle prawa od 2012 roku pojawienie się geologa na budowie jest obowiązkowe. Od tego bowiem momentu każdy, kto podejmuje się przedsięwzięcia budowlanego, zobowiązany jest dołączyć do dokumentacji składanej przy pozwoleniu na budowie ekspertyzę z badania geotechnicznego. Ocena gruntu to niezwykle kluczowy element każdej inwestycji – to właśnie od rodzaju działki, na której zostanie posadowiony budynek, zależeć będzie trwałość jego konstrukcji.
Ocena stanu gleby odbywa się dwuetapowo: w terenie oraz w warunkach laboratoryjnych. Geolog wykonuje kilka odwiertów w miejscu, w którym ma zostać wzniesiony obiekt budowlany. Dzięki temu pobiera niezbędne do badań próbki, które pozwalają na określenie stopnia plastyczności i zagęszczenia gruntu, a także stwierdzenie składu chemicznego wód gruntowych. Ostatni czynnik będzie miał duże znaczenie dla wytrzymałości fundamentu.
Badanie geotechniczne wykonuje się w momencie, w którym zostanie określone usytuowanie budynku. Pozwoli to na wydanie jak najbardziej wiarygodnej opinii. Rola geologa będzie kluczowa w przypadku planu postawienia budynku, który będzie podpiwniczony – specjalista określi czy, z uwagi na warunki gruntowo-wodne, taki proces jest w ogóle możliwy.
Ekipa budowlana, kierownik, geodeta, architekt oraz geolog – bez rzetelnej współpracy z tymi ekspertami nie da się wznieść bezpiecznego i zgodnego z przepisami prawa budowlanego domu jednorodzinnego.
Poznaj bliżej firmę Eko-Geo
Eko-Geo, założona w 1990 roku w Suwałkach, to pierwsza prywatna firma geologiczna w północno-wschodniej Polsce oferująca kompleksowe usługi w dziedzinach takich jak hydrogeologia, geologia inżynierska, geotechnika, geologia złóż, gospodarka wodna, ochrona środowiska i roboty studzienne. Jakość świadczonych usług jest priorytetem firmy, która współpracuje z pracownikami wyższych uczelni, instytutów badawczych oraz innymi przedsiębiorstwami z branży geologicznej. Eko-Geo stosuje atestowane materiały zgodne z normami, przepisami sanitarnymi i wymogami ochrony środowiska, co przyczynia się do utrzymania zaufania klientów i uznania w branży.