Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się konstruktor odzieży i jak nim zostać?

Czym zajmuje się konstruktor odzieży i jak nim zostać?

Dawniej, kiedy klient miał potrzebę uszycia danej części ubioru, po prostu szedł do krawca. Wtedy to powstawał projekt, ściągano miarę i szyto docelowy produkt. Niekiedy zamawiający musiał przychodzić do zakładu jeszcze kilka razy, aby dokonywać przymiarek. Dziś ten proces wygląda inaczej. Projektant wymyśla wzór, konstruktor tworzy szkic na szablon, a krawiec go wykrawa i szyje na maszynie. Co trzeba zrobić, żeby zostać konstruktorem odzieży?

Konstruktor odzieży – nowy zawód w świecie mody

Konstruktor odzieży to całkiem nowy, ale i coraz popularniejszy zawód. Polski rynek modowy niezwykle prężnie się rozwija, dlatego wzrosło zapotrzebowanie na tego typu specjalistów. Główne zajęcie konstruktora odzieży to analiza otrzymanych projektów, a więc szczegółowe sprawdzanie, gdzie dokładnie znajdują się szwy i cięcia. Następnie zgodnie z podanymi wymiarami tworzy on siatkę konstrukcyjną ubrania na papierze lub w wersji elektronicznej, np. w programie komputerowym typu CAD. Ważna w tym zawodzie jest przede wszystkim precyzja. Jeśli konstruktor pomyli się w obliczeniach i pominie ten jeden znaczący centymetr, krawiec źle skroi ubranie, przez co nie będzie już tak dobrze leżeć na kliencie. To praca wymagająca wyobraźni przestrzennej i dokładności.

Konstruktorzy odzieży mogą pracować w wielu miejscach, nie tylko w zakładach krawieckich. Mogą również prowadzić własną działalność gospodarczą, tworząc autorskie projekty. Obecnie jest duże zapotrzebowanie na tego typu usługi, zarówno w mniejszych, jak i większych przedsiębiorstwach. Aby jednak sprawdzić się jako konstruktor odzieży, trzeba najpierw ukończyć właściwe studia wyższe lub specjalistyczny kurs.

Kurs konstrukcji odzieży – jak wygląda?

Dobry kurs konstrukcji odzieży, bez względu na stopień zaawansowania kursanta, powinien nauczyć samodzielności przy tworzeniu odręcznych szablonów, według których klient skroi, a także uszyje własne ubrania – tłumaczy przedstawiciel firmy Strefa Sztuki Krawieckiej. Zazwyczaj takie kursy obejmują dwa systemy szkoleń, czyli:
  • teorię konstrukcji odzieży, wykreślanie konstrukcji i modelowanie form lub
  • teorię konstrukcji odzieży, modelowanie form i odszywanie prototypów sprawdzających poprawność konstrukcji (praktyka).

Taki kurs powinien oczywiście prowadzić dyplomowany konstruktor odzieży, który ma duże doświadczenie w pracy nie tylko w polskich domach mody, ale również zagranicznych.

Nauka konstrukcji odzieży otwiera przed kursantami wiele ścieżek rozwoju zawodowego. Niektórzy z nich będą szyć suknie ślubne, współpracując ze znanymi projektantami, inni będą tworzyć własne szablony i całe kolekcje. Warto zainwestować w taką naukę, ponieważ krawiectwo może stać się nie tylko prawdziwą pasją, ale także sposobem na życie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz