Czym zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych?

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych to państwowa instytucja ubezpieczeniowa. Jej zadaniem jest gromadzenie składek na ubezpieczenia społeczne obywateli i wydawanie świadczeń: emerytur, zasiłków chorobowych, macierzyńskich i rent uprawnionym osobom w wysokości ustalonej przez parlament i rząd. Odprowadzanie składek na ZUS w Polsce jest obowiązkowe.
Od kiedy istnieje i jak działa ZUS
ZUS powstał 24 października 1934 r. w wyniku decyzji prezydenta Ignacego Mościckiego o połączeniu pięciu państwowych izb ubezpieczeniowych. Dziś ZUS obsługuje 20 mln klientów, jest więc potężną instytucją finansową. ZUS nie prowadzi jednak własnej polityki finansowej i nie ustala samodzielnie wysokości składek albo wysokości rent. Za te kwestie odpowiada parlament w drodze ustaleń ustawowych.
ZUS dystrybuuje świadczenia, które można podzielić na 4 grupy: wypadkowe, emerytalne, chorobowe i rentowe. W związku z tym składka na ubezpieczenia społeczne składa się z takich właśnie 4 części: chorobowej, wypadkowej, emerytalnej i rentowej. Składka zdrowotna przekazywana jest od razu do Narodowego Funduszu Zdrowia. Podobnie wygląda sprawa ze składkami do otwartych funduszy emerytalnych – ZUS je tylko przyjmuje i od razu przekazuje do OFE.
Rozliczenia ZUS, składki
W Polsce mamy obowiązek opłacania ubezpieczenia społecznego. Ubezpieczeniu temu podlegają wszyscy, którzy podejmują pracę – na umowę-zlecenie, na etacie czy prowadząc działalność gospodarczą. Osobom zatrudnionym potrąca się składki z ich wynagrodzenia.
Stopy procentowe składek na ubezpieczenia społeczne określone są na poziomie:
- Ubezpieczenie rentowe: 8% podstawy wymiaru składki
- Ubezpieczenie chorobowe: 2,45% podstawy wymiaru składki
- Ubezpieczenie emerytalne: 19,52% podstawy wymiaru składki
- Ubezpieczenie wypadkowe: 0,40 do 3,60% podstawy wymiaru składki.
Zadania ZUS
Określono je w Ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Jest to np.:
- ustalanie uprawnień do rent, emerytur, zasiłków oraz wypłacanie tych świadczeń
- pobieranie składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
- zajmowanie się prowadzeniem indywidualnych kont płatników składek
- dysponowanie środkami finansowymi funduszów ubezpieczeń społecznych i środkami Funduszu Alimentacyjnego
- kontrola podmiotów decydujących o czasowej niezdolności do pracy
- udostępnianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych
- identyfikacja składek przesyłanych na indywidualne konta w otwartych funduszach emerytalnych
- realizacja umów międzynarodowych w dziedzinie ubezpieczeń społecznych
Trudno samemu prowadzić księgowość, kadry, płace, znać wszystkie zawiłości płatności do ZUS. Jeśli potrzebujesz dobrej księgowej, zwróć się do AK-PLUS Biura Rachunkowego. Szeroka i kompleksowa oferta usług, kompetencja oraz niezawodność – to podstawowe cechy tej firmy. Zapraszamy!