Czyszczenie przepompowni ścieków krok po kroku

Przepompownie ścieków są stosowane wszędzie tam, gdzie oczyszczanie płynnych odpadów jest z pewnych względów utrudnione. Mogą one pompować ścieki pochodzące z domu jednorodzinnego lub z większych skupisk ludności, takich jak osiedla. Jednak, aby ich działanie było wydajne, muszą być regularnie oczyszczane. Dlaczego tak ważne jest czyszczenie przepompowni ścieków? I jak się je wykonuje?
Przepompownie ścieków – charakterystyka
Na przepompownię ścieków składają się pompa oraz specjalny zbiornik, w którym są gromadzone nieczystości. Zadaniem takiej przepompowni jest przenoszenie ścieków
z poziomu niższego na wyższy. Są one stosowane na terenie gospodarstw domowych, jednak nierzadko wykorzystuje się je w przypadku znacznie większych obiektów. Stanowią one wtedy zwykle część sieci kanalizacji ciśnieniowej. Przepompownie ścieków są elementem kanalizacji miejskich, gminnych czy osiedlowych. Podłączone są do nich także hotele, ośrodki wczasowe, a nawet duże przedsiębiorstwa i zakłady przemysłowe.
„Jak nietrudno się domyślić, przepompownie ścieków każdego dnia wykonują ogromną pracę. Po tym, jak nieczystości znajdą się w zbiorniku, do pracy przystępuje pompa. Przepływają przez nią setki litrów różnego rodzaju ścieków, które przyczyniają się do jej zanieczyszczenia. Dlatego musi być ona okresowo czyszczona” – mówi ekspert z firmy WOD-KAN TRANS z Katowic.
Jak wygląda czyszczenie przepompowni ścieków?
Przepompownia ścieków, jeżeli nie podlega czyszczeniu i konserwacji, jest narażona na awarię. Dlatego należy dbać o to, aby utrzymywać ją w jak najlepszym stanie. Podczas prac obejmujących czyszczenie przepompowni są usuwane zalegające tam tłuszcz, piasek, szlam, a także inne zanieczyszczenia. To, jak często powinna być czyszczona przepompownia, zależy od tego, jaki obiekt obsługuje i jak intensywnie jest wykorzystywana.
Czyszczenie przepompowni zaczyna się od usunięcia znajdujących się tam osadów i złogów. Wykorzystuje się do tego wozy asenizacyjne, jak i agregaty wysokociśnieniowe. Dzięki nim zanieczyszczenia zostają wypompowywane oraz odprowadzane do samochodu,
a następnie w odpowiedni sposób utylizowane. Po takim zabiegu można ocenić stan pompy w środku. Zaleca się, aby jej wnętrze zostało przepłukane. Czyszczenie przepompowni obejmuje dno oraz wszystkie ściany pompy i zbiornika. Zdarza się również, że zabrudzeniami są oblepione sondy pływakowe. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, są także udrażniane rury tłoczne.
Czyszczenie, a także serwisowanie przepompowni ścieków, to procesy mające wpływ na jej żywotność. Jeżeli będzie ona właściwie konserwowana, okres jej eksploatacji może wydłużyć się nawet o kilka lat.
Na to, jak często należy wykonywać serwis przepompowni, ma wpływ sposób i intensywności ich eksploatacji – jest to uzależnione między innymi od rodzaju obsługiwanego przez nią obiektu. Czyszczenie oraz okresowe przeglądy układu tłocznego i pompy skutecznie chronią przed wszelkiego rodzaju awariami. Podczas prac usuwa się zalegający w urządzeniach szlam, tłuszcz czy piasek. Praca przepompowni często jest także zakłócona przez niepoprawne działanie sond pływakowych, które są oblepione zanieczyszczeniami. Oczyszczanie pomp wirnikowych oraz udrażnianie rurociągów tłocznych to zabiegi dające efekt w postaci prawidłowego i wydajnego działanie przepompowni. W czasie serwisowania kontroluje się również pracę całego jej układu sterowania, automatyki, zaworów, zasuw, instalacji elektrycznej oraz wentylacji mechanicznej.