Dachy zielone intensywne i ekstensywne. Porównanie

Choć mogłoby się wydawać, że ogród na dachu to zbędna ekstrawagancja, za stosowaniem tego rozwiązania przemawiają nie tylko względy estetyczne. Prawdą jest, że płaski dach zielony może służyć jako przestrzeń rekreacyjna, jednak jego najważniejszą funkcją jest ochrona środowiska. To wciąż nietypowe dla polskiego krajobrazu rozwiązanie architektoniczne mocno wpływa na kształtowanie się mikroklimatu wokół budynków.
O tym, że obecność roślin jest człowiekowi niezbędna, wiedzą wszyscy. Rośliny produkują niezbędny nam tlen, w związku z czym zazielenianie jest procesem szczególnie ważnym w miastach. Na obszarach zurbanizowanych, gdzie duże zagęszczenie budynków uniemożliwia zakładanie parków, najlepszym rozwiązaniem okazują się zielone dachy.
Warstwa roślinna na dachach zielonych służy przyrodzie na wiele sposobów. Po pierwsze, działa jak naturalny filtr, który oczyszcza powietrze z kurzu i innych zanieczyszczeń. Po drugie, zapobiega przegrzewaniu budynków w miesiącach letnich. Po trzecie, sprzyja bioróżnorodności, a więc pozwala urozmaicić system ekologiczny w mieście – wymienia nasz rozmówca z firmy Dörken.
Dach zielony ekstensywny
Wyróżnia się 2 podstawowe typy dachów zielonych, ze względu na rodzaj zastosowanej roślinności, co z kolei warunkowane jest grubością warstwy podłoża (substratu). Istnienie tego podziału uzasadnione jest wymogami konstrukcyjnymi dla stropu, a konkretnie obciążeniami, jakie będzie w stanie przenosić.
Najmniejsze wymagania w tym aspekcie mają dachy ekstensywne, stąd też ich duża popularność. Uprawę ekstensywną można założyć również na istniejących dachach, a więc na starszych budynkach, gdzie oryginalne projekty nie uwzględniały możliwości zazielenienia dachu.
Na ekstensywnych dachach zielonych warstwa podłoża waha się w zakresie 2-20 cm, dzięki czemu dodatkowe obciążenie stropu – przy dachu jednowarstwowym lub cienkim drenażu – nie przekracza zwykle 50 kg/m2. W przypadku bardziej skomplikowanych dachów ekstensywnych obciążenie wynosi od 70 do 170 kg/m2.
Cienka warstwa gleby narzuca pewne ograniczenia względem doboru roślinności na dach. Konieczne jest sięganie po gatunki z płytkim systemem korzeniowym, które nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych, a więc głównie rozchodniki, mchy, trawy i zioła. Dachy ekstensywne nie są wykorzystywane w celach rekreacyjnych, pełnią przede wszystkim funkcję ekologiczną.
Dach zielony intensywny
Intensywne dachy zielone nazywane są także ogrodami na dachu. Najczęściej są to dachy płaskie, dzięki czemu możliwe jest ich niemal dowolne zagospodarowanie i bezpieczne użytkowanie. Oprócz roślin na takim dachu mogą pojawić się elementy małej architektury służące do wypoczynku i wygodnego spędzania czasu.
Strop intensywnego dachu zielonego musi być zdolny do przenoszenia bardzo dużych obciążeń. Niektórzy eksperci mówią o zakresie 300-970 kg/m2, inni zalecają projektowanie z myślą o nawet 1500 kg/m2. Warstwa substratu na intensywnych dachach zielonych jest znacznie grubsza (i cięższa), co pozwala na stosowanie bardziej różnorodnych nasadzeń. Obok bylin i traw, na dachu intensywnym można uprawiać nawet krzewy i mniejsze drzewka.