Artykuł sponsorowany

Dbałość o dźwięk, czyli naprawa sprzętu grającego

Dbałość o dźwięk, czyli naprawa sprzętu grającego

Urządzenia RTV, takie jak głośniki, wzmacniacze, odtwarzacze DVD, magnetowidy i wiele innych, są narażone na różnorodne awarie wskutek ich aktywnego użytkowania. Naprawa sprzętu RTV to, obok sprzedaży i wymiany, rozwiązanie problemu, które często okazuje się korzystne, a nierzadko jest jedynym możliwym wyjściem – np. po utracie gwarancji. Jak jednak w praktyce wyglądają sytuacje, w których lepiej oddać sprzęt do naprawy niż kupować nowy?

Czy warto naprawiać głośniki?

Wiele osób uważa, że oddanie kolumn głośnikowych lub głośników do serwisu zajmującego się naprawą sprzętu RTV jest niekorzystne ze względu na jej wpływ na jakość dźwięku. Często jednak zdarza się, że części do starszych sprzętów mogą być już nieprodukowane. Jeśli przyzwyczaimy się do brzmienia naszych kolumn, naprawa sprzętu RTV będzie lepszym rozwiązaniem niż szukanie nowego urządzenia, które będzie grało podobnie. Warunkiem jest oddanie głośników do fachowego serwisu, który ma doświadczenie w naprawianiu zarówno starszych, jak i nowszych modeli i który dysponuje szeroką gamą części zamiennych. Kiedy zatem należy pomyśleć o oddaniu kolumn do naprawy? Oprócz oczywistych sytuacji jak granie jednej z nich ciszej, a drugiej głośniej, o uszkodzeniu mówi także szelest lub zniekształcony dźwięk. Jeżeli z kolumn czuć zapach spalenizny, nie powinniśmy czekać z oddaniem go do punktu naprawy sprzętu RTV. Decyzja o regeneracji zepsutych urządzeń zamiast kupowania nowych jest zalecana również z punktu widzenia dbania o środowisko naturalne, w którym ilość elektroodpadów wciąż wzrasta.

Naprawa sprzętu vintage

Rosnące zainteresowanie słuchaniem muzyki z płyt winylowych – zarówno tych tłoczonych w latach sześćdziesiątych, jak i płyt CD przerabianych na analogi – spowodowało, że wiele serwisów zajmujących się naprawą sprzętu grającego specjalizuje się również w rozwiązywaniu problemów z gramofonami. Jak podkreślają specjaliści z firmy Serwis RTV Ryszard Klara, kluczowym aspektem, podobnie jak przy naprawie głośników, jest odpowiedni dobór części, w tym wypadku pochodzących ze starszych urządzeń. Jedną z usterek, która wymaga natychmiastowej naprawy gramofonu, jest niepoprawna praca ramienia, które nie podnosi się do góry podczas powrotu. W ten sposób może uszkadzać płyty poprzez kreślenie długich rys.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz