Dlaczego recykling aluminium jest tak ważny? Wyjaśniają fachowcy z Zakładu Obrotu Złomem

Aluminium to jeden z surowców wtórnych, który jest w Europie i na świecie odzyskiwany w największych ilościach. Podyktowane jest to olbrzymim zapotrzebowaniem, a także stosunkowo prostym procesem ponownego przerobu. Warto też podkreślić, że na środowisko naturalne i cały rynek recyklingowy wpływ ma każdy człowiek. Najlepsze skupy złomu odbierają aluminium nie tylko od zakładów przemysłowych i firm budowlanych, ale też od osób prywatnych. Tak działa Zakład Obrotu Złomem z Bydgoszczy, której fachowcy zdradzają podstawowe informacji o złomowaniu aluminium.
Aluminium, czyli surowiec o szerokim zastosowaniu
Aluminium to surowiec, który wykorzystuje się w dziesiątkach branż. Metal ten stosowany jest we wnętrzarstwie, górnictwie, lotnictwie, motoryzacji, energetyce, elektronice, budownictwie, a nawet w przemyśle maszynowym, kosmicznym oraz rakietowym. Zapotrzebowanie na aluminium z roku na rok jest zaś coraz większe, a konsumpcja europejska wynosi już kilkanaście milionów ton. Specjaliści z Zakładu Obrotu Złomem, który działa w Bydgoszczy, tłumaczą jednak, że aż 75% zużytego metalu da się przywrócić na rynek poprzez proces recyklingu. Wiąże się to z niebywałą wręcz żywotnością aluminium. Jeden z pracowników Zakładu Obrotu Złomem dodaje:
Recykling aluminium opłacalny jest z wielu względów. Przede wszystkim metal ten nie traci swoich własności użytkowych po powtórnym przerobie, a samo jego odzyskiwanie jest łatwiejsze od pozyskiwania czystego aluminium pierwotnego. Recykling ogranicza ingerencję w środowisko naturalne, zmniejsza efekt cieplarniany i do minimum redukuje zużycie wody. Aluminium potrzebne jest zaś do tworzenia tysięcy różnych przedmiotów, dlatego warto dostrzec skalę i istotę jego odzysku.
Skup złomu a recykling aluminium
Odzysk aluminium przebiega w wielu etapach, od mechanicznej segregacji począwszy, na topieniu, rafinacji, filtracji oraz oczyszczaniu nowego surowca kończąc. Niebywale istotne jest też pozyskiwanie złomu aluminiowego, który może mieć różną postać. Zakładu Obrotu Złomem przyjmuje zarówno folie, jak i złom przemysłowy i budowlany, czy też wióry, zniszczone blachy, zużyte puszki oraz elementy elektrośmieci. Form, pod którymi może kryć się aluminium, jest wiele, a dostarczanie materiału właśnie do skupu, lub zamawianie transportu specjalistycznego po odbiór metalu, to nie tylko obowiązek podmiotów biznesowych, ale i osób prywatnych. Każdego roku tysiące kilogramów aluminium dostarczają skupom właśnie klienci indywidualni. Co dzieje się następnie z takim surowcem?
Skupy złomu takie jak Zakładu Obrotu Złomem przyjmują złom aluminiowy wsadowy – złom o wielkość, która pozwala dostarczyć go bezpośrednio do pieca hutniczego bez wcześniejszego cięcia na mniejsze kawałki (wymiary nie mogą być większe niż 1500 mm x 500 mm x 500 mm) – a także niewsadowy – czyli ten, którego wielkość nie pozwala na bezpośrednie włożenie do pieca hutniczego bez wcześniejszego pocięcia na kawałki. Surowiec jest zawsze wstępnie segregowany i przygotowywany do dalszego przerobu w zakładzie recyklingowym. Skupy mają przy tym obowiązek przygotowania odpowiedniej dokumentacji oraz przeprowadzenia klasyfikacji przyjmowanego/sprzedawanego złomu.
Dlaczego warto współpracować z Zakładem Obrotu Złomem?
Zakładu Obrotu Złomem z Bydgoszczy ma olbrzymi wpływ na lokalne gospodarowanie odpadami metalowymi, w tym na odzysk aluminium. Firma cieszy się zaś świetnymi opiniami ze względu na:
Szeroką ofertę skupu i sprzedaży złomu – dotyczy nie tylko aluminium, ale także stali oraz metali kolorowych.
Dogodne warunki współpracy – korzystne ceny i formy płatności, transport złomu własnymi środkami transportu, własny załadunek złomu, szybki i terminowy odbiór złomu z dowolnego miejsca w kraju, uczciwa klasyfikacja przyjmowanego złomu, dopinanie wszystkich formalności (wydawanie kart przekazania i przyjęcia odpadu).
Zakład Obrotu Złomem, działający od 2004 roku, specjalizuje się w skupie złomu stalowego i innych surowców wtórnych, obsługując zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty gospodarcze. Firma oferuje szeroki wachlarz usług, takich jak skup elektrośmieci, metali kolorowych, makulatury czy akumulatorów oraz utylizację zużytych tonerów. Przetwarzając miesięcznie około 1000 ton surowców wtórnych, firma dba o środowisko naturalne poprzez recykling i utylizację. Dzięki atrakcyjnym cenom zgodnym z kursem giełdowym oraz kompleksowemu wsparciu i doradztwu dla klientów, firma zdobyła solidną reputację na polskim rynku recyklingu i utylizacji surowców wtórnych.