Do czego służą zgrzewarki kondensatorowe?

Technika przypawania – dwie podstawowe metody
Do przypawania kołków stosuje się dwie podstawowe metody: zgrzewania kondensatorowego (CD) i łukowego (ARC). Przypawanie metodą ARC stosowane jest głównie do kołków o średnicy powyżej 6 mm, zatem w tworzeniu konstrukcji z grubymi elementami. W praktyce zgrzewarki ARC stosowane są m.in. w zakładach ślusarskich czy pracowniach kowalstwa artystycznego.
Z kolei zgrzewarki CD, stosowane do pracy z trzpieniami o średnicy nie większej niż 9 mm i cienkimi blachami (materiał bazowy o grubości do 3 mm), znajdziemy w wielu warsztatach zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich. Metoda przypawania kondensatorowego pozwala na łączenie elementów ze stali zwykłej i nierdzewnej oraz z aluminium – mówi ekspert z firmy SARIV sp. z o.o.
Jak działa zgrzewarka kondensatorowa?
Przypawanie kondensatorowe działa na zasadach identycznych z każdą inną metodą spawania łukowego. Elementem roboczym zgrzewarki jest pistolet, w którym umieszcza się trzpień. Specjalna końcówka pistoletu inicjuje łuk elektryczny, którego źródłem jest bateria kondensatorów znajdująca się w zgrzewarce.
Łuk elektryczny topi końcówkę trzpienia czy kołka oraz część podłoża, znajdującą się bezpośrednio pod nim. W ciągu kilku sekund dochodzi do skrzepnięcia materiału, co skutkuje uzyskaniem wysokiej jakości trwałego połączenia obu elementów.
Ze względu na to, że mocowanie pojedynczego trzpienia za pomocą zgrzewarki kondensatorowej trwa zaledwie kilka milisekund, metodę można stosować z bardzo cienkimi blachami, przy czym nie zachodzi ryzyko powstawania odkształceń bądź przepaleń pod wpływem wysokiej temperatury.
Nowoczesne zgrzewarki kondensatorowe są nie tylko bardzo skuteczne, ale też proste w obsłudze i niezawodne. Modele wyposażone w regulator obrotowy pozwalają na szybkie ustawienie parametrów przypawania. Operator zgrzewarki ma pełną kontrolę nad procesem przypawania dzięki sterownikom mikroprocesorowym. Czytelny wyświetlacz graficzny daje pełną wizualizację parametrów pracy urządzenia, a dodatkowo informuje o ewentualnych błędach.
Najlepsze zgrzewarki kondensatorowe na polskim rynku markowane są znakiem niemieckiego producenta BSK+BTV GmbH. Użytkownicy mają do wyboru zgrzewarki o pojemności kondensatora do 133.000 μF, współpracujące z kilkoma modelami pistoletów.