Endokrynolog Alina Zając-Wróblewska – leczenie cukrzycy

Choroba metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, czyli cukrzyca. Nic przyjemnego z punktu widzenia chorego, którego wiele narządów może przez to nie pracować prawidłowo. Chcesz wiedzieć więcej o tym schorzeniu? Może poznać dokładną jego definicję? Co powiesz na krótki opis wszystkich typów cukrzycy? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule!
Cukrzyca – czym dokładnie jest ta choroba?
Każdy słyszał tę nazwę i z pewnością kojarzy ją z cukrem. Jest to prawda, ale tylko po części, bo hiperglikemia, którą charakteryzuje się cukrzyca to podwyższony poziom glukozy we krwi. To choroba przewlekła, która niesie za sobą szereg konsekwencji dla zdrowia wielu organów w organizmie człowieka. Przede wszystkim źle wpływa na oczy, nerki, stan nerwowy, ale również serce czy naczynia krwionośne. Niestety nie da się całkowicie wyleczyć z niektórych typów cukrzycy, kilka z nich z kolei jest tylko okresowych i zanika po pewnym czasie, tak jest między innymi z cukrzycą ciężarnych. Oczywiście, jeśli podejrzewa się u siebie tę dolegliwość, najlepiej skontaktować się z lekarzem endokrynologiem, który zajmuje się leczeniem cukrzycy na przykład Dr. Nauk Medycznych Aliną Zając-Wróblewską.
Typy cukrzycy – poznaj je!
Przejdźmy jednak do typów cukrzycy, bo można ich wyróżnić kilka. Najczęściej występującą jest cukrzyca typu drugiego. Przede wszystkim dochodzi przy niej do mniejszej wrażliwości tkanek na insulinę. Ten rodzaj cukrzycy mocno atakuje trzustkę, która nie może poradzić sobie z wydzielaniem zbyt dużych ilości insuliny. Dochodzi wtedy do uszkodzenia samego narządu i jego upośledzenia. Leczenie cukrzycy typu 2 i jej wczesna diagnoza jest bardzo ważna!
Cukrzyca typu pierwszego to z kolei proces autoimmunologiczny, który niszczy komórki wysp trzustkowych produkujących insulinę. Można to porównać do procesu występującego w chorobie Hashimoto, tam jednak atakowana jest tarczyca. Istnieje także cukrzyca ciężarnych, ona jednak związana jest ze zmianami hormonalnymi występującymi podczas ciąży.