Formy piaskowe w odlewnictwie – innowacyjne technologie odlewnicze

Odlewanie piaskowe to jedna z najczęściej stosowanych metod przy wytwórstwie półwyrobów z aluminium. Dzięki uniwersalności i niskim kosztom produkcji może być wykorzystywana przy wytwarzaniu odlewów jednostkowych oraz seryjnych o zróżnicowanej wadze i wymiarach. Sprawdźmy, na czym polega ten proces i w jakich dziedzinach przemysłu znajduje zastosowanie.
Odlewanie piaskowe – informacje ogólne
Proces odlewania piaskowego polega na wytwarzaniu pojedynczych form z masy o osnowie piasku kwarcowego, który jest dopasowany do specyfiki oczekiwanego wyrobu, a następnie zalewaniu ciekłym metalem o odpowiednio dobranych parametrach. W tym celu najczęściej wykorzystuje się stopy metali, gips, wosk lub tworzywa sztuczne. Rdzeń odlewniczy, wykorzystywany jako część składowa formy, dokładnie odwzorowuje wewnętrzny kształt odlewu.
Technologia piaskowa pozwala wykonać zgrubne odlewy o dowolnych kształtach, które mogą być poddawane dalszej obróbce mechanicznej mającej na celu uzyskanie precyzyjnej dokładności pomiarowej.
Odlewnictwo przy zastosowaniu form piaskowych – innowacyjne technologie
Ważnym elementem technologii odlewniczych jest kontrola procesu krzepnięcia lub reakcji chemicznej tężenia odlewu, tak aby uzyskać wyrób o preferowanych kształtach, strukturze i właściwościach. Do procesów odlewniczych zalicza się także formierstwo oraz obróbkę odlanych obiektów dla uzyskania precyzyjnego kształtu i formy.
Odlewanie przy zastosowaniu form piaskowych to bez wątpienia najbardziej wszechstronna metoda wykorzystywana w wielu dziedzinach przemysłu. Nowoczesne odlewnie, zajmujące się projektowaniem i produkcją odlewów żeliwnych, takie jak Odlewnie Polskie S.A. wykorzystują innowacyjne technologie wytwórcze dostosowane do potrzeb danej branży. Formy odlewnicze są wykonywane z piasku krzemionkowego, cyrkonowego lub chromitowego – w zależności od typu wyrobu.