Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza sieci i przyłączy

Zarówno przyłącze sieci uzbrojenia terenu, jak i sama sieć podlegają inwentaryzacji powykonawczej jeszcze przed ich zasypaniem. Jest ona wykonywana po zakończeniu budowy obiektów liniowych. Głównym celem inwentaryzacji jest zebranie aktualnych danych o przestrzennym rozmieszczeniu budynków oraz takich miejsc jak parkingi czy wjazdy. Jak więc przebiega cały ten proces?
Na czym polega pomiar powykonawczy?
Geodezyjna inwentaryzacja sieci i przyłączy inaczej jest nazywana pomiarem powykonawczym. Jej głównym zadaniem jest stworzenie mapy do odbioru, czyli tego, co zostało wybudowane na danym terenie. Na tym dokumencie znajdują się wszystkie szczegóły na temat przyłączy wody, prądu, gazu oraz odprowadzenia ścieków. Upoważnia ona do odebrania protokołu odbioru przyłącza wodociągowego, kanalizacji sanitarnej oraz informacje o zgodności usytuowania budowy z projektem. Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza przeprowadzana jest przed zasypaniem sieci, dzięki czemu w razie awarii umożliwia ona szybkie odszukanie przyłączy. Jest ona wykonywana za pomocą dwóch metod:
Pomiar bieżący – w przypadku obiektów, które w trakcie budowy muszą zostać zasypane (np. wodociągi, przyłącza kanalizacyjne, sieć gazowa);
Pomiar końcowy – obejmuje nowe obiekty budowlane oraz pionowe ukształtowanie powierzchni terenu podczas budowy.