Artykuł sponsorowany

Gięcie blach – charakterystyka, zastosowanie i narzędzia obróbki

Gięcie blach – charakterystyka, zastosowanie i narzędzia obróbki

Gięcie blachy to podstawowa technika obróbki stosowana w branży przetwórstwa metali. Powodzenie procesu zależy w dużej mierze od kwalifikacji operatora i skrupulatnego przygotowania do przeprowadzenia czynności obróbczych. Przed przystąpieniem do gięcia blach konieczne jest zbadanie właściwości fizycznych materiału i dobranie odpowiedniego urządzenia obróbczego.

Gięcie blach – kiedy znajduje zastosowanie?

Gięcie blach to proces, w wyniku którego można uzyskać preferowany kształt materiałów metalowych, takich jak blachy czy rury. Celem procesu nie jest dosztukowanie materiału i usuwanie naddatków. Procedura gięcia może być przeprowadzana zarówno na detalach lekkich (arkusze blachy i rury), jak i dużych elementach o bryłowatych kształtach.

Oferta dobrych zakładów ślusarskich, takich jak firma Henryka Karcza, obejmuje procedury gięcia punktowego oraz zgięcia wzdłuż linii, co daje możliwość obróbki technicznej dużych arkuszów blachy. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, wymagane jest działanie siłowe określane jako moment gięcia. Biorąc pod uwagę dużą siłę nacisku oraz konieczność zastosowania dużego nacisku, przy jednoczesnym zapewnieniu równomiernego rozkładu sił, do zadań obróbczych wykorzystuje się najczęściej specjalistyczne maszyny. Użycie maszyn jest szczególnie wskazane w przypadku dużych i I wyjątkowo twardych materiałów, które nie mogłyby być zgięte z wykorzystaniem siły ludzkich rąk.

Jakie materiały mogą być poddawane procesowi gięcia?

Pomimo że proces gięcia jest najczęściej kojarzony z obróbką blach, zakłady ślusarskie podejmują się gięcia także innych materiałów m.in. tworzyw sztucznych, żelaza, aluminium, mosiądzu, stopów metali oraz miedzi. Do najczęściej obrabianych stopów zalicza się przede wszystkim stal i stal szlachetną.

Rodzaj obrabianego metalu ma duży wpływ na dobór techniki obróbki. Każdy metal i stop posiadają inne właściwości, które mogą zaważyć na uzyskanych wynikach gięcia. Wartość siły nacisku jest podstawowym parametrem pozwalającym precyzyjnie określić nacisk i dobrać pożądaną technikę obróbki.

Maszyny i narzędzia do gięcia blach

Procedura gięcia blach była początkowo przeprowadzona ręcznie, ale obecnie preferuje się metodę gięcia maszynowego z wykorzystaniem precyzyjnych giętarek CNC, które pozwalają uzyskać wysoką precyzję i wysoką szybkość obróbki. Nowoczesne maszyny wyposażone w nowoczesne systemy sterowania znacznie usprawniają procesy produkcji i pozwalają zautomatyzować pracę zakładu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz