Głowice USG -podstawowy element aparatury ultrasonograficznej.

Badania wykonywane przy pomocy ultrasonografu są obecnie jedną z podstawowych metod obrazowania w diagnostyce i profilaktyce wielu chorób. Choć znana od lat, niektórzy pacjenci wciąż czują przed nią obawy, choć całkowicie nieuzasadnione gdyż jest ona bezbolesna, mało inwazyjna i wyjątkowo bezpieczna. Aby jednak tak było użyty przy tym badaniu sprzęt medyczny, a zwłaszcza głowice USG, powinien być sprawny i regularnie serwisowany.
Siła ultradźwięków
Aparatura USG, przy pomocy której wykonujemy badania ultrasonograficzne, wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się fal ultradźwiękowych oraz zjawiska mu towarzyszące (zjawisko interferencji, rozproszenia oraz tłumienia fal). Umożliwia ono wizualizację struktur wewnętrznych organizmu bez wykonywania inwazyjnego zabiegu. Ogromne znaczenie ma fakt, że możliwe jest nie tylko obrazowanie narządów, ale także ich pomiar i obserwowanie procesów chorobowych, które mogą przebiegać dość dynamicznie. Badania USG znalazły zastosowanie w diagnostyce medycznej, między innymi w takich dziedzinach jak: okulistyka, położnictwo, chirurgia naczyniowa, neurologia, ortopedia. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie struktury ludzkiego organizmu, nadają się do obserwacji, a część z nich, na przykład kości, wręcz uniemożliwia diagnostykę struktur położonych za nimi.
Głowica to podstawa
Aparat ultrasonograficzny składa się ze specjalnej głowicy oraz aparatu z monitorem. Niezaprzeczalnie najważniejszym elementem są głowice USG, których podstawowym zadaniem jest zarówno wysyłania ultradźwięków jak i odbierania ich echa. Emitowane przez przykładaną do danej partii ciała głowicę – wnikają w głąb organizmu, odbijają się od narządu i wracają do głowicy, a następnie specjalne oprogramowanie komputerowe przekształca echo odbitych fal w obrazy, widoczne na ekranie monitora. Warto przy tym pamiętać zależności od obszaru, który ma zostać poddany badaniu, wykorzystuje się różne typy głowic USG oraz różne częstotliwości fali ultradźwiękowe z zakresu 2-50 MHz. Głowice można podzielić w zależności od liczby elementów piezoelektrycznych oraz w zależności od kształtu związanego z przeznaczeniem głowicy. Pierwszy podział dzieli je na elektroniczne (zawierające mnogie, kolejno przełączające się elementy piezoelektryczne) i mechaniczne (posiadające pojedynczy, wirujący element piezoelektryczny). Jeśli chodzi o kształt to wyróżniamy:
- głowice konweksowe, gdzie kryształy piezoelektryczne ułożone są na wypukłej powierzchni, a obrazowane pole ma kształt wachlarza. Zazwyczaj używane są do badania narządów jamy brzusznej,
- liniowe - przekaźniki są umieszczone w jednej płaszczyźnie, tworzące pole w kształcie prostokąta,
- sektorowe - z mniejszą, niż powyższe konstrukcje, ilością kryształów, które poruszają się na małej wypukłej powierzchni, tworząc obraz będący wycinkiem koła. Mały rozmiar głowicy pozwala jeszcze łatwiej omijać nią przeszkody. Przydatne do obrazowania głęboko położonych struktur.
Najczęstsze usterki głowic USG
Aparatura medyczna jest w dużej mierze bardzo delikatna. Wiele czujników, w które wyposażone jest każde urządzenie medyczne, jest czuła na wstrząsy i inne uszkodzenia, dlatego nie można dopuścić, aby urządzenie było narażone na upadki czy uderzenia, zalanie lub zanieczyszczenie. Dotyczy to także ultrasonografów ze szczególnym uwzględnieniem głowic. Do typowych usterek głowic zaliczyć należy:
- różnego rodzaju pęknięcia w narożnikach w okolicy soczewki akustycznej,
- pęknięcia lub zarysowania na obudowie,
- przecięcia, przetarcia, wyżłobienia na soczewce akustycznej,
- zgrubienia, wybrzuszenia na soczewce akustycznej,
- naderwany, pęknięty dławik lub przewód w okolicy dławika.
Warto jednak pamiętać, że regularny serwis i przeglądy głowic USG oraz wczesne wychwycenie powyższych nieprawidłowości i zgłoszenie naprawy, do wyspecjalizowanych
w tym zakresie firm, takich jak Med Serwis Global Trade Eugeniusz Strażnikiewicz, będzie przede wszystkim mniej kosztowne, zwiększy szansę na trwałą regenerację głowicy USG oraz zapobiegnie dalszej destrukcji wewnętrznych elementów urządzenia, które na skutek utraty hermetyczności pogłębiają się i przynoszą nieodwracalne zmiany.