Artykuł sponsorowany

Gumowe uszczelnienia techniczne – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Gumowe uszczelnienia techniczne – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Czy wiesz, że tworzywa sztuczne są wykorzystywane praktycznie w każdej branży przemysłowej? Szczególnie dużą popularnością cieszą się gumowe uszczelnienia, wykonane z kauczuków silikonowych. Wyróżniają się one bowiem doskonałą wytrzymałością – nie tylko można je 10-krotnie rozciągnąć, ale także używać w różnorodnych środowiskach. Przeczytaj, jakie są dokładnie rodzaje gum technicznych i dowiedz się, jakie jest dokładnie ich zastosowanie.

Kilka słów o uszczelnieniach technicznych

Najprościej definiując, uszczelnienie techniczne to element, który jest umieszczany w miejscu połączenia dwóch przedmiotów. Celem tego działania jest zazwyczaj:

  • zapobieganie mieszaniu się płynów,
  • utrzymanie w systemie cieczy lub gazu,
  • zapobieganie dostawaniu się gazu lub cieczy do wnętrza danej maszyny – izolacja od otoczenia.

Elementy te są więc stosowane wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wydostania się na zewnątrz lub przedostania z zewnątrz niepożądanych substancji. Dzięki temu, zmniejsza się awaryjność ruchomych części maszyn, co redukuje niepotrzebne przestoje, wynikające z usterek. Warto zaznaczyć, że w zależności od rodzaju uszczelnienia, producent może stosować różnego rodzaju materiały. Niemniej jednak, najbardziej popularne, a zarazem najczęściej wykorzystywane są elementy, wytworzone z gumy – a przede wszystkim z  mieszanek gumowych, powstałych na bazie kauczuków.

Jakie rodzaje gumy są najczęściej używane?

Uszczelnienia techniczne można podzielić ze względu na rodzaj materiału, stosowany do ich produkcji. Gumy techniczne są bowiem bardzo szerokim pojęciem – różnią się one między sobą parametrami technicznymi oraz właściwościami. Warto zaznaczyć, że do produkcji uszczelnień, najczęściej używane są:

  • gumy EPDM – materiał ten wyróżnia się doskonałą izolacją, chroniącą przed wieloma czynnikami. Jest odporny na wilgoć i wstrząsy, a dodatkowo nie ulega zniszczeniu przez większość substancji żrących. Z tego względu, ten rodzaj gumy najczęściej wykorzystywany jest w budownictwie oraz w motoryzacji,
  • gumy NBR – stosowane są głównie w przemyśle motoryzacyjnym. Są one bowiem znane ze swoich olejoodpornych właściwości.
  • gumy MVQ – gumy silikonowe charakteryzują się dużą odpornością na wysokie temperatury – mogą wytrzymać nawet do 300 stopni Celsjusza. Dodatkowo są one bezpieczne w kontakcie z żywnością.

Czym kierować się przy wyborze dystrybutora uszczelnień?

Gumowe uszczelnienia techniczne są więc stosowane w różnego rodzaju branżach. W związku z tym, istnieje cała gama produktów, wykonanych z tego materiału – począwszy od zwykłych uszczelek, a kończąc na  specjalnych oringach. Ich sprzedażą zajmuje się wiele firm, jednak przed dokonaniem transakcji warto dokładnie zapoznać się ofertą. Ważne jest bowiem, by kupowany element charakteryzował się wysoką jakością. Polecaną - pod względem wysokiej jakości produktów - firmą jest Gum-Sil s.c. Funkcjonuje ona na rynku od 1992 roku. Wyróżnia ją więc doświadczenie, terminowość realizacji zamówień i dbałość o klienta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz