Artykuł sponsorowany

Hipoterapia - dla kogo jest wskazana i jakie przynosi efekty?

Hipoterapia - dla kogo jest wskazana i jakie przynosi efekty?

Hipoterapia dla dzieci niepełnosprawnych to bardzo popularna metoda terapeutyczna w innych krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, która dopiero zyskuje swoich zwolenników w Polsce. Pomimo tego, że konie od dawna są przyjaciółmi ludzi, to stosunkowo niedawno zaczęto dostrzegać terapeutyczną moc tej aktywności. W poniższym tekście przybliżymy, jakie są główne zalety połączenia rekreacji wraz z terapią z koniem.

Jazda konna – dużo więcej niż hobby

W Polsce nie brakuje miłośników jeździectwa, a wiele dzieci marzy o nauce jazdy konnej oraz odwiedzeniu prawdziwej stajni. Już dawno odkryto i zaczęto analizować pozytywny wpływ obcowania człowieka ze zwierzętami. Wiele osób nie potrzebuje zapewne żadnych badań, doświadczając na co dzień kontaktu z ukochanym psem czy kotem w domu. W ten sposób narodził się nurt zooterapii, której jedną ze szczególnych metod jest hipoterapia dla dzieci, czyli terapia z końmi. Dedykowana jest głównie najmłodszym z pewnymi niepełnosprawnościami ruchowymi i umysłowymi. Specjalistka Natalia Kalinowska ze Stajni Jeździeckiej Azyl twierdzi, że zajęcia sportowe i przejażdżki konne to tylko jedne z wielu aktywności, które mogą wspomóc lepszy rozwój dziecka oraz wspierać je w pokonywaniu własnych ograniczeń. Im wcześniej zacznie się współpracę z doświadczonym psychologiem terapeutą, tym większa szansa na spodziewane efekty. Choć tak jak żadna terapia, również hipoterapia nie niesie gwarancji poprawy, to wiele osób wskazuje na ogromny progres, jaki czynią ich dzieci krótko po rozpoczęciu procesu.

Efekty hipoterapii wśród dzieci upośledzonych i ograniczonych

Niezależnie od przypadłości – zespołu Downa, autyzmu, uszkodzenia wzroku lub słuchu – warto spróbować wszystkich dostępnych metod, żeby znaleźć tą najbardziej skuteczną. Terapie dla dzieci upośledzonych umysłowo, takie jak hipoterapia, stawiają głównie na ćwiczenie i rozwój umiejętności miękkich, które pozwalają dziecku odrobinę łatwiej zrozumieć otaczający je świat, a także zawierać lepsze relacje z innymi ludźmi. Dodatkowo ćwiczenia wprowadzane na terapii pomagają lepszej kontroli mięśni całego ciała, a także w ćwiczeniu orientacji przestrzennej oraz zmysłu równowagi. Hipoterapia kształtuje też reakcje obronne i równoważne, a także poprawia koordynację wzrokowo-ruchową. Stajnia Jeździecki Azyl to zespół doświadczonych terapeutów i trenerów, którzy są miłośnikami koni. Współpraca z dziećmi i możliwość oglądania ich postępów daje im ogromną motywację do działania Prowadzą oni również pensjonat koni.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz