Instalacje chłodnicze dla przemysłu

Wiele firm dla potrzeb swojej działalności decyduje się na założenie instalacji chłodniczych. Najczęściej są one niezbędne w branży spożywczej, farmakologicznej czy handlowej. Dopasowuje się je do rodzaju oraz ilości produktów, które będą poddawane obróbce termicznej. To skuteczny sposób na przedłużenie ich świeżości. Zobacz, na czym polega praca firm wykonujących instalacje chłodnicze.
Chłodnie pozwalają na dłuższe i bezpieczniejsze przechowywanie żywności. Zanim trafi ona na nasze stoły, jest produkowana, magazynowana, transportowana do sklepów i sprzedawana. Aby w całym procesie nie straciła swoich właściwości odżywczych i walorów smakowych, należy zadbać o jej odpowiednią temperaturę. W zależności od przeznaczenia chłodni, temperatura w jej wnętrzu powinna wynosić od 0 do 4 stopni. Jeżeli mówimy o dłuższym przechowywaniu produktów głęboko mrożonych powinna ona sięgać nawet 25 stopni poniżej zera. Uzyskanie takich warunków możliwe jest dzięki nowoczesnym instalacjom chłodniczym.
Rola instalacji chłodniczych w przemyśle
Zastosowanie instalacji chłodniczych w przemyśle pozytywnie wpływa na jakość i bezpieczeństwo przechowywanej żywności. To właśnie w branży spożywczej znajdują najczęściej zastosowanie pojedyncze meble lub całe pomieszczenia, w których panuje odpowiedni mikroklimat. Sztuczne kreowanie niskich temperatur jest niezbędne w ubojniach, zakładach mięsnych i rybnych, w magazynach z żywnością, w spółdzielniach mleczarskich, supermarketach, restauracjach. Z tych możliwości korzysta też branża medyczna czy farmaceutyczna. Przy bliższym rozpoznaniu okazuje się, że przechowywanie różnych produktów, nie tylko żywności czy leków, jest bezpieczniejsze i bardziej efektywne w chłodniach.
Powstawanie instalacji chłodniczych
W przypadku instalacji chłodniczych trudno mówić o uniwersalności. Każdy montaż odbywa się bowiem w innych warunkach i musi spełniać indywidualne oczekiwania inwestorów. Dlatego firmy, takie jak Frizo dostarczają spersonalizowane rozwiązania. Część z nich produkują we własnych parkach maszynowych.
Obejmują one:
- projekt wraz z kompletną dokumentacją,
- przygotowanie kosztorysów,
- skonfrontowanie pomysłów z inwestorem,
- budowę instalacji chłodniczej ze zbiornikiem ciśnieniowym oraz monitoringiem i panelem do obsługi zdalnej.
Obecnie zarządzanie instalacjami chłodniczymi staje się nie tylko łatwiejsze, ale też racjonalne. Inwestorzy oczekują innowacji, które pozwolą im na ekonomiczne zarządzanie energią elektryczną. Oszczędności generowane są np. przez odzysk ciepła do ogrzewania powierzchni czy podgrzewanie wody.