Artykuł sponsorowany

Jak ciąć elementy z PCV?

Jak ciąć elementy z PCV?

PCV, czyli polichlorek winylu to jeden z najczęściej używanych tworzyw sztucznych na świecie. Wyróżnia się niską ceną, wytrzymałością i odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, korozję oraz chemikalia. Cięcie elementów z PCV może jednak sprawić niemałe problemy wielu osobom. Pozornie łatwy w obróbce materiał, często nie poddaje się cięciu przy wykorzystaniu popularnych metod. Trzeba wówczas dobrać odpowiedni sprzęt, który pozwoli uporać się z problemem. Jak i czym ciąć elementy z PCV?

Cięcie elementów z PCV w teorii

Zanim rozpocznie się cięcie elementów z PCV, trzeba zastanowić się nad dostępnymi opcjami. Należy również odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest specyfika materiału, z którego wykonany jest element, jakie wymagania stawia się co do jakości cięcia oraz na jakie błędy można sobie pozwolić. Wraz ze wzrostem wymagań co do dokładności, rośnie ilość niezbędnych do obróbki profesjonalnych narzędzi. Nieprzekraczalną granicę stanowi tu jednak charakterystyka materiału PCV, którego nie da się przeciąć nożyczkami ani maszynkami do styroduru, gdyż jest po prostu za twardy i zbyt odporny na wysoką temperaturę.

Narzędzia do cięcia elementów z PCV

W praktyce do cięcia elementów z PCV wykorzystuje się wyłącznie cztery typy narzędzi: pilarki, wyrzynarki, szlifierki i gilotyny. Rzadko używa się także płatnicy, jednak najczęściej rezygnuje się z narzędzi ręcznych na rzecz elektronarzędzi, żeby zwiększyć komfort pracy i powtarzalność efektu. Płatnicy można użyć, gdy popularne narzędzia do cięcia PCV nie są wystarczające.

Pilarka, zarówno ręczna, jak i stołowa, nadaje się do cięcia elementów z PCV najlepiej. Modele stołowe ułatwiają znacznie pracę, gdyż bez problemu można utrzymać wybraną linię cięcia. Poza tym, długi stół i możliwość ustawienia kątów cięcia pozwalają na wykonanie trudnych projektów nawet bez doświadczenia. Pilarki do cięcia elementów z PCV są jednak dość drogie, zajmują dużo miejsca i nie nadają się do cięcia skomplikowanych kształtów. Wyrzynarka do cięcia sprawdzi się bardzo dobrze, jednak wymaga doświadczenia od jej operatora. Wówczas można wycinać nawet bardzo fantazyjne wzory, gdyż ostrze nie jest szerokie i pozwala na płynne zmiany kierunku obróbki. Bez doświadczenia, lekkość prowadzenia może jednak doprowadzić do złamania linii cięcia. Dużą zaletą wyrzynarek jest stosunkowo niska cena i uniwersalność.

Szlifierka i gilotyna

Według eksperta z firmy produkującej narzędzia do cięcia PCV STYRODRUT: Równie uniwersalna jest szlifierka, którą można ciąć prawie każdy materiał. Jej równe prowadzenie wymaga jednak sporej wprawy, a linia cięcia i tak nie będzie idealnie prosta. Poza tym tarcza szlifierki jest na tyle duża, że uniemożliwia wycinanie finezyjnych kształtów. Nawet jeśli przy cięciu elementów z PCV nie będzie to aż tak zauważalne trzeba się zastanowić, czy szlifierka sprawdzi się w punktach bardziej newralgicznych.

Natomiast gilotyna do cięcia PCV to wysoce specjalistyczny sprzęt przeznaczony wyłącznie do cięcia tego właśnie materiału. Z użyciem tego urządzenia elementy będą pocięte idealnie, a krawędzie będą gładkie i równe. Niestety gilotyna może ciąć jedynie po linii prostej, co znacznie ogranicza możliwości wykonywania bardziej skomplikowanych, zaokrąglonych kształtów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz