Jak dokonać legalizacji butli gazowych?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzaju gazów w butlach o różnych zastosowaniach. To na przykład argon powszechnie stosowany do spawania metodą TIG i MIG, mieszanka argonu i CO2 wykorzystywana głównie przy spawaniu MAG, czy acetylen techniczny do cięcia gazowego lub azot do cięcia laserowego. Co warto wiedzieć o napełnianiu butli gazowych oraz o ich legalizacji?
Znakowanie butli – kod barwny
W Polsce obowiązuje europejska norma, która mówi o znakowaniach dla butli z gazami technicznymi i medycznymi z wyjątkiem LPG oraz gaśnic. Choć europejskie normy nie wskazują bardzo ściśle i jednoznacznie, jaką barwę powinna mieć butla gazowa, w większości Polskich firm sprzedawane butle – a właściwie ich cylindryczne części – mają kolor szary. Wyjątkiem bywają butle z acetylenem (często o barwie kasztanowej) i butle z tlenem (butle o barwie niebieskiej). Butle z gazami medycznymi oraz spożywczymi są przechowywane w butlach znakowanych na biało i na zielono. Butle gazowe często oznaczane są dodatkowo kodami kreskowymi, czy specjalnymi nalepkami, które ułatwiają ich segregację, magazynowanie i eksplorowanie. Dzięki kodom kreskowym i informacjom umieszczonych na nalepkach można w prosty sposób stworzyć w większej firmie komputerową bazę butli gazowych, dzięki czemu mamy kontrolę nad ich stanem technicznym.
Legalizacja butli gazowych
Wiele prac z użyciem gazów technicznych w butlach zaliczamy do wyjątkowo niebezpiecznych. W zależności od rodzaju gazów mogą pojawić się zagrożenie pożarowe, wybuchowe, czy techniczne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy ich eksploatacji. Firmowe normy, przepisy i instrukcje obowiązujące na stanowisku pracy z gazami technicznymi powinny wskazywać, by napełnione butle były przetrzymywane poza stanowiskiem pracy – gaz powinien być doprowadzany za pomocą magistral rurkowych. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Fenix z Krakowa, bardzo istotny jest także właściwy transport butli z gazami w specjalnych wózkach. Po pewnym czasie eksploatacji butle z gazami technicznymi powinny zostać poddane „badaniom technicznym”. Butla jest testowana na rozerwanie ciśnieniem kilkukrotnie większym niż to, pod którym butla ma pracować. Data legalizacji na butli gazowej wskazuje termin, do którego może być ona swobodnie eksplorowana i napełniana w różnych punktach. Na datę legalizacji butli wskazują umieszczone w widocznym miejscu. Gdy termin przydatności butli do eksploatacji się kończy, nie oznacza to, że wyląduje ona na złomowisku: możemy skorzystać z legalizacji butli gazowej w specjalnym punkcie.