Jak działa komora laminarna?

Praca w laboratorium wymaga ostrożności i precyzji, ale powinna odbywać się również w szczególnych warunkach związanych przede wszystkim z zachowaniem sterylności środowiska. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne wyposażenie laboratoryjne, do którego należą komory laminarne. W jaki sposób zbudowany jest ten sprzęt, na czym polega specyfika jego działania i do czego wykorzystuje się jego właściwości?
Budowa i działanie komory laminarnej
Komory laminarne wyglądem przypominają szafki z przeszkloną witryną i blatem roboczym. Cała konstrukcja opiera się na stelażu ze stali nierdzewnej, na którym umieszczana jest obudowa z systemem otworów i wentylacji. Zadaniem tej komory jest laminaryzacja, czyli regulacja prędkości przepływu powietrza prowadząca do uporządkowania jego ruchu, który w rezultacie odbywa się warstwowo. Przepływ laminarny jest jednorodny i niezaburzony, nie dochodzi w tym przypadku do zakłóceń i mieszania się warstw, co pozwala na utrzymanie czystości powietrza. W tym celu komora laminarna wyposażona jest w system filtrów wstępnych i HEPA, przez które przechodzi powietrze z otoczenia, zanim trafi ono do przestrzeni roboczej. Aby zapewnić maksimum sterylności w komorze laminarnej, dodatkowo stosuje się również lampę generującą promieniowanie UV. Wszystko to zapobiega zanieczyszczeniu powietrza w komorze przez różnego rodzaju mikroorganizmy, takie jak bakterie czy grzyby. Dla ułatwienia pracy komora może być też wyposażona w oświetlenie oraz system sterowania. Trzeba przy tym pamiętać, że do prawidłowego działania urządzenia niezbędna jest kalibracja komory, a także jej okresowa dezynfekcja. Obsługą powinien zajmować się wykwalifikowany personel.
Komory laminarne - zastosowania
Gdzie w praktyce wykorzystuje się komory laminarne?
Znajdują one zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest stworzenie jałowego, czystego środowiska pracy, a więc głównie w branży farmaceutycznej oraz medycznej. - Odpowiada specjalista reprezentujący firmę Farmas SyLABa, która oferuje wyposażenie farmaceutyczne. - Komory laminarne umożliwiają pracę z użyciem mikroorganizmów, np. bakterii, pozwalając na przeprowadzanie badań mikrobiologicznych, a także na hodowlę komórkową. To zatem narzędzie niezbędne zarówno przy pracach diagnostycznych, jak i przy sporządzaniu niektórych leków.
Podsumowując, komory laminarne to niezastąpiony sprzęt laboratoryjny, który tworząc sterylne środowisko, zapewnia sprawną i bezpieczną pracę, chroniąc zarówno badane próbki i przygotowywane produkty, jak i pracowników oraz otoczenie.