Artykuł sponsorowany

Jak pozbyć się szkodników drewna?

Jak pozbyć się szkodników drewna?
Drewno to nie tylko doskonałe środowisko dla rozwoju insektów, ale również smaczna pożywka dla nich. Drążą tunele, z każdym dniem bardziej osłabiając drewniane konstrukcje, dlatego nie powinniśmy zwlekać z dezynsekcją. Czasami wystarczy im kilka tygodni, aby doszczętnie zniszczyć altankę lub pamiątkowe meble. Gdzie najczęściej się pojawiają i w  jaki sposób możemy wyeliminować niechcianych lokatorów?

Gdzie pojawiają się szkodniki drewna?

Drewnojady wcale nie obierają sobie za cel wyłącznie antyków. Wręcz przeciwnie, smakowitym kąskiem jest dla nich drewno młode, które nie zostało właściwie zaimpregnowane. Bardzo często możemy je znaleźć w różnego rodzaju altankach, wiatach lub innych tego typu konstrukcjach. Do mebli zaglądają raczej rzadko, gdyż są one wyrabiane z drewna mocno przesuszonego, zaimpregnowanego i zabezpieczonego dodatkową warstwą lakieru. Skąd możesz wiedzieć, że w Twoim drewnie pojawiły się szkodniki? Przede wszystkim dostrzeżesz charakterystyczne dziurki i tunele, zwłaszcza w osłoniętych częściach, gdzie nie docierają niesprzyjające warunki środowiska, na przykład mróz lub silny wiatr. Z wydrążonych tuneli często wydobywa się drzewny pył, który zbiera się na podłodze. Żerowaniu towarzyszą również odgłosy „szurania”, choć nie zawsze są dobrze słyszalne.

Jakie szkodniki znajdziemy w drewnie?

Spytani o pasożyty drewna, niemal wszyscy zgodnie odpowiedzą – korniki! Nic bardziej mylnego. Specjaliści z firmy zajmującej się dezynsekcją drewna Epak PHU korygują, że korniki żerują wyłącznie w żywym drzewie. Wśród najczęściej występujących w drewnie szkodników można między innymi wymienić takie osobniki jak:

  • kołatek domowy;
  • tykotek pstry;
  • kołatek uparty;
  • wyschlik grzebykorożny;
  • miazgowiec brunatny;
  • miazgowiec parkietowiec;
  • spuszczel pospolity;
  • zmorsznik czerwony;
  • trzeń korowy.

Rozpoznanie ich jednak może być trudne dla laika, nie licząc tych najbardziej charakterystycznych gatunków. Zlecając odrobaczanie drewna profesjonalnej firmie, specjaliści zajmą się ich eliminacją bez względu na to, które szkodniki się pojawiły.

Jak usunąć szkodniki?

Sposób zwalczania szkodników jest zawsze dostosowany do okoliczności. W inny sposób będą eliminowane insekty w domach (np. na poddaszach), a w jeszcze inny z drewna opałowego. W obu przypadkach stosuje się substancje owadobójcze. Obecnie możemy znaleźć również ich ekologiczne wersje, które nie będą nadmiernie obciążały środowiska naturalnego. Istnieją trzy sposoby aplikacji środków przeciwko drewnojadom. Pierwszym  jest smarowanie przy pomocy pędzla, jednak działa to powierzchownie. Profesjonalne firmy dezynsekcyjne stosują o wiele skuteczniejsze metody – natryskiwanie ciśnieniowe lub nastrzykiwanie wydrążonych kanalików. Dzięki temu środek dociera nawet w najdalsze zakamarki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz