Artykuł sponsorowany

Jak przeprowadza się przeglądy gaśnic?

Jak przeprowadza się przeglądy gaśnic?
Szybkie opanowanie pożaru np. w budynku uzależnione jest od sprawności i rodzaju gaśnic, jakie dostępne są we wnętrzach danego obiektu. Urządzenia te, które nie są przez określony czas używane, powinny zostać skontrolowane w ramach przeglądu gaśnic. Legalizacja to proces złożony z kilku etapów, podczas których specjalista dokładnie sprawdza stan techniczny gaśnicy. Jak dokładnie przeprowadza się takie przeglądy?

Czy przeglądy gaśnic są konieczne?

Gaśnice znajdujące się w budynkach użytkowych muszą wyróżniać się dobrym stanem technicznym. Jest to wymóg stawiany przed właścicielami tego typu obiektów w ramach obowiązującego rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w tym zakresie. Konieczne jest także stosowanie się do wytycznych producenta gaśnicy odnośnie jej konserwowania. Należy zatem regularnie przeprowadzać przeglądy gaśnic. Legalizacja powinna być wykonana przynajmniej raz w roku, co pozwoli utrzymać ten istotny element ochrony przeciwpożarowej budynku w odpowiednim stanie.

Jak się bowiem okazuje, nierzadko dochodzi do uszkodzeń gaśnic, które pojawiają się nawet w przypadku braku ich użytkowania. Najwięcej problemów wynika z niedostatecznej szczelności. Kłopotliwa jest też zerwana plomba na gaśnicy. W obu przypadkach usterki mogą poważnie utrudnić korzystanie z urządzenia w trakcie nagłej walki z pożarem. Z tego właśnie względu nie należy bagatelizować ważności przeglądów gaśnic – w jaki dokładnie sposób przeprowadza się taką legalizację?

Drobiazgowe sprawdzenie stanu technicznego gaśnicy

Przeprowadzony przez specjalistę przegląd gaśnicy to przede wszystkim wizualna ocena jej stanu technicznego. Uszkodzenia mechaniczne na powierzchni mogą okazać się na tyle poważne, że gaśnica nie będzie nadawała się do umieszczenia jako element ochrony przeciwpożarowej w budynku. Firmy zajmujące się legalizacją gaśnic, takie jak np. Technomix II, w ramach przeglądu zajmą się również skontrolowaniem poziomu środka gaśniczego czy proszku zastosowanego w gaśnicy.

Istotny jest także stan techniczny wszelkich węży i przewodów. Muszą one zapewniać maksymalną szczelność, co przekłada się na maksymalną efektywność gaśnicy w trakcie jej użycia. Przeglądy gaśnic polegają również na sprawdzeniu wspomnianej już plomby. Samoistne jej zerwanie utrudnia korzystanie z takiego środka ochrony przeciwpożarowej w budynku, dlatego powinno być skontrolowane w trakcie legalizacji. Sprawdzeniu podlegają nawet napisy znajdujące się na gaśnicy. Wszystkie informacje powinny być w pełni czytelne dla potencjalnych użytkowników, dając im możliwość skorzystania z urządzenia zgodnie z zaleceniami producenta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz