Jak przeprowadzany jest przegląd instalacji wodno-kanalizacyjnej?

Polskie prawo wymaga, aby każdy budynek posiadał indywidualną książkę obiektu budowlanego. Poza danymi dotyczącymi posesji, takimi jak data wzniesienia czy adres, konieczne jest umieszczanie tam także informacji o przeprowadzanych kontrolach całej infrastruktury. Dla instalacji wodno-kanalizacyjnej istnieje wymóg wykonywania przeglądu raz w roku. Warto wiedzieć, jak powinien on przebiegać i które elementy podlegają nadzorowi.
Jakie elementy wymagają przeglądu?
W przypadku kanalizacji najważniejsze jest zapoznanie się ze stanem rurociągów. Kontrola polega w tym przypadku na sprawdzeniu szczelności oraz upewnieniu się, że żadne ciała stałe nie zatrzymują odpływu ścieków. Specjaliści z firmy Jar-Co przypominają, że „profesjonalne usługi przeglądu instalacji wodno-kanalizacyjnej powinny obejmować także wszystkie urządzenia do niej podłączone”. Zatem przegląd powinien objąć także pralki, zmywarki, zlewy, armaturę itp. Należy również zwrócić uwagę na wodomierze i liczniki. Ich nieprawidłowe działanie może doprowadzić do znacznego podniesienia opłat za rachunki. Przecież to właśnie one kontrolują ilość pobieranej wody i przesyłanych ścieków.
Przegląd nowej instalacji
Przegląd powinien uwzględniać nie tylko istniejące już od lat instalacje. Kontrola wymagana jest również w przypadku zupełnie nowych przyłączy i jest to uwarunkowane prawnie. Warto jej dokonać, by nie okazało się, że zupełnie nowa instalacja jest wadliwa i po krótkim czasie korzystania z niej naraża inwestora na dodatkowe koszty. W trakcie kontroli wykryć można np. nieprawidłowe spadki, które mogą powodować niepoprawny odpływ ścieków. Zbyt duży kąt spadku rurociągów powoduje, że spływające nieczystości nabierają nadmiernej prędkości, a zbyt mały kąt utrudnia ich odpływ.
Monitoring kanalizacji
Współczesna technologia pozwala w prosty i szybki sposób przeprowadzić przegląd instalacji wodno-kanalizacyjnej. Wykonuje się go za pomocą monitoringu. Wprowadzona do wnętrza rur kamera posiada oświetlenie i stabilizator obrazu. Dzięki niemu kamera nie zmienia swojego ustawienia – stabilizator utrzymuje ją cały czas prosto, by nie powstawały wątpliwości, która dokładnie część jest ewentualnie uszkodzona. Przegląd przy pomocy monitoringu jest bardzo wygodny, ponieważ za jego sprawą w łatwy sposób można znaleźć pęknięcia rur lub sprawdzić stopień ich zanieczyszczenia osadami. Możliwe jest przeprowadzenie zapisu inspekcji na płycie DVD, by potem powrócić do wyników przeglądu.